Katil ABD’de Siyahi Genci Katleden Polise Dava Yok!..

  • 05 Mart 2015
  • 726 kez görüntülendi.
Katil ABD’de Siyahi Genci Katleden Polise Dava Yok!..

ABD Adalet Bakanlığı, Ferguson kentinde 18 yaşında silahsız siyahi bir genci vurarak öldüren beyaz polis memuru aleyhinde dava açılmayacağını duyurdu.

Geçtiğimiz yaz Michael Brown isimli gencin vurulması kentte haftalar süren öfke dolu protestolara neden olmuş, daha sonra Ferguson’da toplanan büyük jürinin polis memuru Darren Wilson hakkında dava açılmasına gerek yoktur kararı da büyük çaplı tepki çekmişti. Adalet Bakanlığı ise olayla ilgili bir sivil haklar soruşturması başlatmıştı. Bakanlık dün Ferguson kentinde emniyet teşkilatı ve yargı personelinin rutin olarak ırkçı faaliyetlerde bulunduğunu açıklamıştı.

Ancak bugün polis memuru hakkındaki raporunu açıklayan bakanlık Wilson’un hayatı tehlikede olduğu için ateş açtığında dair yaptığı savunmasının aksini ispat edecek bir delil olmadığını duyurdu. ABD Adalet Bakanı Eric Holder, raporun bulguları ve kararı hakkında şunları söyledi: “Bu bulgular bazı insanların umdukları ile uyumlu olmayabilir. Bu davayı yakından izleyen herkese ve bu olayla ortaya çıkan bu önemli ulusal diyalog hali ile irtibatlanmış herkese çağrı yapıyorum, raporun tamamını okuyun.”

Ferguson’daki atmosferi “zehir dolu” olarak tanımlayana Holder, “Şiddetin meşru bir gerekçesi olamaz. Ama bu açıdan bakıldığında, güvensizlik ve nefret ile tanımlanan, yıllardır süren kötü duygularla harlanmış, yasadışı ve yanlış yönlendirilmiş davranışlarla kışkırtılmış zehir dolu bir ortamda, tek bir trajik olayın barut fıçısı gibi bir kent olan Ferguson’u patlatması zor değil” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.