Keşmir’de seçimler protesto edildi

  • 25 Kasım 2014
  • 1.097 kez görüntülendi.
Keşmir’de seçimler protesto edildi

Pakistan ve Hindistan arasında bölünmüş durumda olan Keşmir’in Hindistan işgali altındaki bölgesinde eyalet seçimleri yapıldı. Bölgedeki Hindistan işgalini reddeden Müslüman gruplar tarafından boykot edilen eyalet seçimlerine Hindistan yanlısı partiler katıldı.

Keşmir’in Hindistan kontrolündeki bölgesinde seçmenler sandık başına gitti. Seçimler, bölgedeki Hindistan egemenliğini reddeden Müslüman gruplar tarafından boykot edildi. Paramiliter asker ve polis memurları, oy kullanma merkezlerinin yakınlarında devriye gezdi.

Seçimler, 23 Aralık’a kadar 5 aşamalı olarak gerçekleşecek. Bu süreçte yerel yönetimin, şiddet olayları çıkma ihtimaline karşı yüzlerce askeri görevlendirme yetkisi var. Son günlerde, seçimleri boykot çağrısında bulunan yüzlerce ayrılıkçı lider ve eylemci gözaltına alındı. Çok aşamalı seçimlerde, bir eyalet başkanı ve bakanlar konseyinden oluşan yerel bir hükümet seçilecek. Seçimlere Hindistan yanlısı partiler katıldı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin seçilmesinden kısa bir süre sonra ilk ziyaret ettiği bölgelerden olan Keşmir’deki gruplar, Hintli liderlerin bölgeyi ziyaret etmesinden rahatsızlık duyuyor. Keşmir, Pakistan ve Hindistan arasında bölünmüş durumda ve iki ülke de eyaletin tamamının kendisine ait olduğunu iddia ediyor.

Keşmir sorunu nedeniyle 1947, 1965 ve 1999 yıllarında üç kez savaşan iki ülke arasındaki ilişkilerde zaman zaman gerginlik yaşanıyor. Eyalette 1989’dan beri Hint işgaline karşı savaşan ve Keşmir’in bağımsızlığını veya Pakistan’la birleşmesini isteyen çok sayıda grup bulunuyor. Çatışmalarda bugüne kadar 68 bin kişi hayatını kaybetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.