Korsan İsrail Ne Yapacağını Şaşırdı: Şimdide Filistinlilere Toprakları İçin Para Teklif Edecek…

  • 28 Kasım 2014
  • 776 kez görüntülendi.
Korsan İsrail Ne Yapacağını Şaşırdı: Şimdide Filistinlilere Toprakları İçin Para Teklif Edecek…

Korsan İsrail Dışişleri Bakanı, işgal altındaki topraklardan ayrılarak “gelecekteki bir Filistin devleti topraklarına gidecek” Filistinlilere maddi teşvikte bulunmayı önerdi.

İsrail’de, devletin karakterini “Yahudi” olarak tescil ettirme kampanyası sürerken, 1948’de toprakları işgal edilen Filistinlilere “rüşvet” önerildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, işgal altındaki topraklardan ayrılacak İsrail vatandaşı Filistinlileri, maddi olarak teşvik etmeyi önerdi.

İsraillilerle Filistinlilerin ayrılmasını savunan Lieberman, Akdeniz kıyısındaki iki “karma” kentte, Yafa ile Akra’da yaşayan Filistinlilerin bu kentlerden ayrılmaya özendirilebileceklerini de ekledi.

Lieberman’ın önerisine göre, 1948’de toprakları işgal edilen ve kendilerini Filistinli olarak kabul eden İsrail vatandaşları, İsrail vatandaşlığından feragat etmeleri kaydıyla, bu bölgelerden ayrılıp “gelecekte kurulacak bir Filistin devleti”nin vatandaşı olabilecek.

Lieberman, İsrail’in maddi teşvik sistemiyle Filistinlileri özendirmesi gerektiğini de belirtti.

Bu ayın başındaki bir tartışmada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 1948’de yurdundan edilen ve geri dönmek isteyen Filistinlilere, “Ya Batı Şeria, ya da Gazze’ye gidersiniz” diyerek, geri dönüş yolunu kapatmıştı.

Filistin halkının en önemli mücadele başlıklarından birisi ise, başta 1948 olmak üzere, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarına koşulsuz geri dönüş hakkının tanınması.

Netanyahu, İsrail’i bir “Yahudi devleti” olarak tescil edecek tasarıyı pazar günü kabineye sunacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.