Küba-ABD Görüşmeleri, Bugünde Devam Edecek…

  • 22 Ocak 2015
  • 688 kez görüntülendi.
Küba-ABD Görüşmeleri, Bugünde Devam Edecek…

ABD’nin, Küba ile 50 yılı aşkın bir sürenin ardından normalleşme sürecini başlatma kararı çerçevesinde üst düzey ABD heyeti, Küba’da müzakerelere başladı.

ABD Başkanı Barack Obama,Kongre’de yaptığı “Birliğin Durumu” konuşmasında Küba ile diplomatik ilişkilerin onarılması ve 50 yıldır süren ticaret ambargosunun gevşetilmesine yönelik adımlarının, “yarımkürelerinde güvensizlik mirasına son verme potansiyeli” taşıdığını ve “Küba’nın geleceği için yeni bir umut doğurduğunu” dile getirirken, Küba’nın başkenti Havana’da bu çerçevede müzakereler dün başladı. Görüşmeler bugün de devam edecek.

Havana’daki müzakereleri yürüten ABD heyetinin başında 35 yıl aradan sonra Küba’yı ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili olan Roberta Jacobson bulunuyor. Dünkü müzakerelerde Miami ile Havana arasında seyahat ve yasa dışı göç konularının, yarın da iki ülkenin karşılıklı olarak yeniden büyükelçilik açma sürecinin ele alındı.

Roberta Jacobson’ın Havana’da Kübalı eylemciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelmesi planlanıyor.

Öte yandan Küba yönetimi, müzakerelere ihtiyatlı bir yaklaşım sergiliyor. Üst düzey Kübalı bir yetkili, diplomatik ilişkilerin onarılmasının, Soğuk Savaş dönemi düşmanları arasında hemen eksiksiz bir ilişki doğurmayacağını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.