Kudüs’ün Cebelu’l-mukebber Mahallesinde Filistinlilere Ait İki Ev Siyonist İşgal Güçleri Tarafından Yıkıldı…

  • 30 Aralık 2014
  • 810 kez görüntülendi.
Kudüs’ün Cebelu’l-mukebber Mahallesinde Filistinlilere Ait İki Ev Siyonist İşgal Güçleri Tarafından Yıkıldı…

Siyonist işgal güçleri Kudüs’ten Filistinlileri tasfiye ve göçe zorlama amacıyla ev yıkımlarını sürdürüyorlar. Bugün (30 Aralık Salı) sabah erken saatlerde de Doğu Kudüs’ün güney kısmında yer alan Cebelu’l-Mukebber mahallesinde Filistinlilere ait iki ev işgal belediyesinin yıkım araçları tarafından yıkıldı.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre yıkım işlemi Kudüs’teki işgal belediyesine ait araçlar tarafından, çok sayıda işgalci askerin ve polisin oluşturduğu sıkı bir güvenlik ekibinin himayesi altında gerçekleştirildi. Evlerin ruhsatsız olduğu iddiasıyla yıkıldığı ifade edildi. Yıkılan evlerden birinin Halid el-Helse adlı bir Filistinliye ait olduğu haber verildi.

Yapılan araştırmalara göre işgal rejimi 2014 yılı içinde Kudüs’te 110 evi yıktı. Ayrıca yüzlerce eve de yıkım uyarısı gönderildi.

İşgal rejimi Doğu Kudüs bölgesinde buranın 1967 Haziran’ında işgal edilmesinden önce inşa edilmiş evleri de işgal belediyesinden ruhsat almaya zorluyor. Ruhsat almak için gidenlere ise hem evin maliyetinden daha yüksek paralar istiyor hem de talep edilen ruhsatı vermiyor. Sonra da evleri ruhsat almadıkları gerekçesiyle yıkıyor. Normalde BM kararlarına göre Doğu Kudüs bölgesindeki siyonist sulta işgal kabul ediliyor ve işgal yönetiminin buradaki binalara müdahale etmemesi gerekiyor. Ancak BM şu ana kadar Kudüs hakkında aldığı kararların uygulanması için işgal rejimine hiçbir baskı uygulamadığından, işgal rejimi bu bölgeden Filistinlileri tasfiye amaçlı yıkım faaliyetlerini sürdürüyor.

Şu an Doğu Kudüs bölgesinde 20 bin evin ruhsat konusunda çıkarılan zorluklar ve sıkıştırma sebebiyle yıkılma tehdidiyle karşı karşıya olduğu ifade ediliyor. Bunların büyük çoğunluğunu siyonist işgal güçlerinin bu bölgeye girmesinden önce inşa edilmiş evler oluşturuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.