Kuştepe Köyü 3 Aydır Elektriksiz Yaşıyor…

  • 09 Aralık 2014
  • 878 kez görüntülendi.
Kuştepe Köyü 3 Aydır Elektriksiz Yaşıyor…

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı 116 haneli Kuştepe köyü, yaklaşık 3 aydan beri elektriksiz yaşıyor. Siirt merkeze yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan köyün sakinleri, köyün yapımı devam eden Ilısu Barajı’nın altında kalacak olması nedeniyle yaptıkları başvuruların dikkate alınmadığını savunuyor.
BARAJA KARŞI DEĞİLLER
Yapımı halen devam eden Ilısu Barajı’nın biteceği tarihinin 2015 olduğunu hatırlatan köylüler, bu tarihe kadar köyün elektriksiz kalacağına inandıklarını ve köyde artık yaşamak istemediklerini belirtti. Kuştepe köyünün birinci azası olan Ahmet Ekinci, “Devlet bizi mağdur etmesin, 3 yıldır bizim köy yerimiz halen temizlenmemiş durumda. DSİ bize yazı yazarak 2015 tarihinde köyün boşaltılmasını istiyor, ancak halen bize mevcut bir yerleşim alanı yapılmamış durumda, bu halkı nerede yaşayacak. Bu nasıl bir mantık. Bizlere yeni yapılan yerleşim alanları kullanılamaz halde ve 3 yıldan beri çalışmalar doğru düzgün yapılmıyor. Köy halkının yapılan baraj ile hiçbir sıkıntısı yok. Bizler baraja karşı değiliz. Zaten kamulaştırma paralarımızı aldık, ancak halen almayanlar da var tabi. Ancak yerleşim alanı sorunu vardır. 3 yıldır yeni yapılan yerleşim alanına bir su bile çekmedi.” dedi.
KÖYDE İNDİR-KALDIR NÖBETİ
Köyün su altında kalacak olması nedeniyle köyle hiç kimsenin ilgilenmediğini savunan Ahmet Ekinci, DEDAŞ yetkililerin kendilerini ve çocuklarını ölüme terk ettiğini özellikle çocukların açıkta bulunan trafolarda oyun oynadıklarını iddiasında bulundu. Köyde bir mahalle dışında yaklaşık 3 aydan beri elektrik almadıklarını belirten Ekinci, “Köyümüzde 116 ev bulunuyor, nüfusumuz bine yakın, köy halkının geçimi hayvancılık ve tarımdır. Yollarımızı görüyorsunuz, müracaat ediyoruz bize dedikleri şu “köyünüz su altında kalacağından hizmet verilemiyor” diyorlar. Ya bizi buradan kaldırın yâ da bize hizmet getirsinler bizim şuan elektriğimiz yok DEDAŞ buraya gelip onarım yapıyor aradan 15 dakika sonra elektrikler tekrar kesiliyor. Köyde bulunan bir çok buzdolabı, televizyon ve elektronik cihazlar yandı köylülerin bundan dolayı büyük zararları var. Yukarı mahallemizde yaklaşık 50 eve elektrik veriliyor oda 15 dakika bir şalteri atıyor. Gündüzleri köy halkı burada şalter nöbeti tutuyorlar. Çocukları şalter attığında yaptığımız tüm uyarılara rağmen gidip şalteri kaldırılıyorlar. Defalarca Kaymakamlığa, DEDAŞ’a dilekçe yazdık. Ana sınıfının önünde elektrik trafoları açık çocuklarımız biz olmadığımız zaman gelip oynuyorlar.” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.