Kuveyt Milletvekili: İmam Hamaney, Tüm Bölgenin Lideridir…

  • 03 Şubat 2015
  • 826 kez görüntülendi.
Kuveyt Milletvekili: İmam Hamaney, Tüm Bölgenin Lideridir…

MHA’ya konuşan Kuveytli milletvekili, batılı ülkelerin İran aleyhine gerçekleştirdikleri tahriklerin, Fars Körfezi kıyısındaki ülkelerin ortak askeri güç oluşturmalarına neden olabileceğini belirtti.

Kuveytli milletvekili Abdulhamit Deşti, Fars Körfezi kıyısındaki bazı ülkelerin neden ortak askeri güç oluşturma peşinde oldukları hakkında yaptığı açıklamada, “Fars Körfezi kıyısındaki bazı ülkeler, Cezayir Kalkanı adlı bir ortak savunma gücü konusunda ortak bir görüşe ulaşmış ve uygulama aşamasına geçmiştir. Ama geçtiğimiz günlerde Ürdün, Mısır ve Fas gibi bazı Arap ve bölge ülkeleri, ortak bir askeri güç oluşturmak istiyorlar. Bu konuda daha hiçbir anlaşma imzalanmamıştır ve bu konu daha Kuveyt Meclisi’nde de incelenmeye alınmamıştır, ama öte yandan böyle bir çalışmanın iyi sonuçlar yaratabileceği ve bölge ülkelerine yakışı bir çalışma olacağını düşünmüyorum. Ama öte yandan İran Cumhurbaşkanı’nın tüm bölge ülkelerinin kültür, askeri ve ekonomi gibi tüm alanlarda işbirliği içerisinde olmaları konusundaki önerilerinin doğru bir strateji olduğu görüşündeyim” dedi.

Deşti açıklamasının devamında Arap ülkelerin neden böyle bir çalışmaya gerek duydukları hakkında ise “Şüphesiz bu ülkelerin yaşadıkları korku ve endişe, böyle bir çalışmaya yönelmelerine neden olmuştur. Öte yandan ise batılı ülkeler, İran’ın askeri açıdan her gün daha da güçlenen ve diğer bölge ülkeleri için tehlike yaratan bir ülke olduğunu empoze ederek, bu ülkelerin kendilerinden daha çok silah almalarını sağlamaya çalışıyorlar. Ama bölgedeki birçok ülke bu iddiayı onaylamıyor ve Kuveyt Emiri’nin Tahran ziyaretlerinde de belirttikleri gibi, Ayetullah Hamaney sadece İran’ın lideri değil, belki tüm bölgenin lideridir” dedi.

Bölgeyi tehdit eden en büyük tehlikeler hakkında ise Deşti, “Büyük tehlikeler yaşandığını söyleyemeyiz ama Siyonist İsrail Rejimi tarafından bölge için tasarlanan bazı komplolar var. Bölgedeki Arap ülkeler, iyi bir şekilde İran ile komşuluklarına devam ediyorlar. Bazı güçler, Fars Körfezi’ndeki huzur ve güvenliği bozulmasını istiyorlar. Ama Kuveyt başta olmak üzere, bölgedeki tüm ülkeler, bu sorunları gayet iyi bir şekilde algılıyor ve iki taraf arasındaki tarihi ilişkilere büyük önem veriyorlar” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.