Kuzey Irak’tan Türkiye’ye günlük petrol ihracatı artıyor

  • 18 Aralık 2014
  • 873 kez görüntülendi.
Kuzey Irak’tan Türkiye’ye günlük petrol ihracatı artıyor

Irak Başbakan Yardımcısı Rowsch N. Shaways: “Yeni anlaşma Irak’ın petrol ihracatını günlük 500 bin varile yükseltecek”

Irak Başbakan Yardımcısı Rowsch N. Shaways, Irak Hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) arasında sağlanan bütçe anlaşmasının taraflar için “kazan-kazan” fırsatı yarattığını belirterek, “Yeni anlaşma Irak’ın petrol ihracatını günlük 500 bin varile yükseltecek” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami: “Bölgemizden boru hattı ile ihraç edilen petrol günlük 400 bin varile yaklaşmış durumda”

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Kürdistan – Irak Petrol ve Gaz Konferansı”nda konuşan Shaways, IKYB’nin petrol politikası çerçevesinde petrol boru hattının Kuzey Irak’a uzanacağını ve varılan anlaşmanın Irak’ın refahına büyük katkı sağlayacağını belirterek, IKYB’nin Irak bütçesinde meşru payını da alacağını söyledi.

Bölgede boru hattı ile ihraç edilen petrolün günlük 400 bin varile yaklaştığını belirten Hawrami, “2015 yılının ilk çeyreğinin sonunda ihracatımızın günlük yaklaşık 500 bin varile ulaşmasını bekliyoruz. 2015’in sonunda, 2016’nın başlarında Kürdistan bölgesi günlük 1 milyon varil üretme hedefine ulaşmak yolunda ilerlemeye devam ediyor. Bu iç tüketimi de içermektedir” diye konuştu.

Bağdat’la varılan anlaşmanın detaylarına da değinen Hawrami, “Sorunlarımızı tek seferde çözemeyiz” diyerek, Bağdat ve Erbil’in şu an için 2015 yılı bütçesi ve buna ne kadar katkıda bulunulacağı konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Hawrami, Bağdat merkezi yönetimi ile devam edecek görüşmelerin ikinci aşamasının gelecek 6 ay içerisinde yapılacağını belirterek son 10 yılda anlaşmazlık nedenlerinden olan gelir paylaşım, ihracat hakkı, doğrudan ödemeler gibi konuların ele alınacağını kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.