Kuzey Kore’den ABD’ye açık tehdit

  • 27 Temmuz 2016
  • 772 kez görüntülendi.
Kuzey Kore’den ABD’ye açık tehdit

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho, “Küçük bir ülkeye eziyet eden ve zarar veren ülke güçlü de olsa, güvende olmayacağını göstermeye hazırız. ABD bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödeyecektir” dedi.

Ri Yong-ho, Laos’un başkenti Vientiane’deki Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) 49. Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, ülkesinin her türlü yaptırıma hazırlıklı olduğunu söyledi.

Ülkesinin, ABD’nin sonu gelmeyen nükleer şantajlarına karşı koymak için nükleer silah geliştirme yönünde stratejik bir karar verdiğini belirten Ri, Pyongyang’ın bu kararı verirken olası tüm yaptırımları göz önüne aldığını kaydetti.

Ri, “Küçük bir ülkeye eziyet eden ve zarar veren ülke güçlü de olsa, güvende olmayacağını göstermeye hazırız. ABD bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) yaptırımlarının meşruluğunu da sorgulayan Ri, BM sözleşmesinde nükleer veya füze denemelerinin uluslararası barışı tehdit ettiğine dair herhangi bir maddenin yer almadığını ileri sürdü. Ri, “Söz konusu denemelerle ilgili herhangi biri yaptırım olsaydı, Güvenlik Konseyi her nükleer ve balistik füze denemesi gerçekleştiren ülkeye karşı gerekli adımları atardı.” değerlendirmesinde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.