Laricani: İran yetkilileri nükleer anlaşmaya karşı değiller

  • 12 Şubat 2015
  • 771 kez görüntülendi.
Laricani: İran yetkilileri nükleer anlaşmaya karşı değiller

İran İslami Şura meclis başkanı, İran İslam cumhuriyeti yetkililerinin nükleer konudaki müzakerelerde mutabakata varılmaya karşı olmadıklarını belirtti.
İrna’nın verdiği haberde, İran İslami Şura meclis başkanı Ali Laricani bugün İran’ın tarihi İsfahan kentinde İslam inkılabının 36. zafer yıldönümü yürüyüşlerin düzenlendiği merasimde yaptığı konuşmada, nizam yetkililerinin halkın yücelmesini dikkate alan ve nükleer getirileri koruyan ve kalkınma zeminini hazırlayan nükleer müzakerelerde elde edilecek olumlu anlaşmayı desteklediklerini vurguladı.
İran İslami Şura meclis başkanı Ali Laricani sözlerinin devamında, ‘İran’la 5+1 grubu arasındaki anlaşmanın zalimane yaptırımlardan doğan İran’ın karşı karşıya kaldığı iktisadi sorunların bir kısmını ortadan kaldırması gerekir ve eğer müzakereler bu kapsamda neticeye ulaşırsa bu anlaşma işte İslam inkılâbının son zamanlarda üzerinde vurgu yaptığı anlaşmadır’ ifadesini kullandı.
Laricani, ‘Amerika ve 5+1 grubu müzakere sürecinde iki şeyden sakınmaları halinde mevcut şartlarda İran’la mutabakata varabilirler, bunlardan birincisi mutabakatın temeli olan uluslararası kurallara uymak, ve baskıcı kararlarla İran’ı aldatmamaktır, çünkü İran bu gibi aldatıcı siyasetlere cevap verme gücüne sahiptir. Diğeri ise karşı taraf müzakerelerde kendi ihtiyaçlarını İran’a ödün vermek dâhilinde satmamalarıdır, çünkü bunun alıcısı olmayacaktır’ dedi.
Laricani bir Amerikalı yetkilinin belirli bir tarihe kadar İran’ın siyasi bir karar almaması halinde Amerikanın müzakere masasını terk edeceğine dair açıklamasına değinerek, İran’ın müzakere masasını asla terk etmeyeceğini zira mantıkla görüşmelere katıldığını ve tehdit dilini kullanmağını sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.