Laricani: İran’ın siyaseti, bölgede güvenliğin oluşturulması yönündedir

  • 21 Ekim 2015
  • 806 kez görüntülendi.
Laricani: İran’ın siyaseti, bölgede güvenliğin oluşturulması yönündedir

İran İslami Şura Meclisi Başkanı bölgede kalıcı bir barış ve güvenliğin oluşturulmasının İran’ın temel siyasetlerinden olduğunu bildirdi.

İRİB haber Ajansının bildirdiğine göre dün Tahran’da “Petrol ve Enerji” seminerinde konuşan İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, bölgede güvenliğin oluşturulmasıyla ilgili terör eylemlerine son verilmesi zaruretini hatırlatarak, Ortadoğu bölgesinde kalıcı bir güvenliğin İran İslam Cumhuriyetinin milli çıkarları çerçevesinde olduğunu bildirdi.

Enerji meselesinin tüm ülkeler için büyük önem taşıdığını da hatırlatan Laricani, çok yönlü bir kalkınma için enerji kaynaklarından yararlanmanın petrol ve gaz alanında İran İslam cumhuriyetinin önemli hedeflerinden olduğunu bildirdi.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı konuşmasının bir başka bölümünde ise bölgede terörizm meselesine de değinerek bu meselenin doğu bölgesinde yayıldığı gibi hatta Suriye, Irak ve Kuzey Afrika bölgelerini de kapsama alanı içine aldığını ve Amerika ve Avrupa ülkelerinden binlerce kişinin bugün terörizme katıldıklarını söyledi.

Tüm dünya ülkelerinin terörizmle mücadeleye ciddi olarak yaklaşmaları gerektiğini belirten Laricani, İran’ın, Irak’a yardım eli uzattığı gibi bölgeyi de içinde bulunduğu bu karmaşadan kurtarmayı kendi görevi olarak kabul ettiğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.