Letonya Dışişleri Bakanı Ukrayna’da Temaslarda Bulundu…

  • 10 Ocak 2015
  • 630 kez görüntülendi.
Letonya Dışişleri Bakanı Ukrayna’da Temaslarda Bulundu…

Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics Ukrayna’da temaslarda bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukraynalılar’ın Mayıs ayında yapılacak Riga Zirvesi’nin bir sonucu olarak AB’ye seyahat için vizesiz rejim uygulamasını umut ettiğini belirtti.

Poroşenko, temaslarda bulunmak üzere Ukrayna’ya gelen, 1 Ocak 2015 itibarıyla Avrupa Konseyi dönem başkanlığını üstlenen Letonya’nın Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics’i kabul etti.

Görüşme sırasında Poroşenko, Ukraynalılar’ın Mayıs ayında Riga’da yapılacak Doğu Ortaklığı Zirvesi’nin pratik bir sonucu olarak, AB’ye seyahat için vizesiz rejim uygulamasını çok umut ettiğini belirterek, “Bu çok sembolik olurdu” ifadesini kullandı.

Poroşenko, ülkesinin toprak bütünlüğü ve egemenliğini sürekli ve ısrarlı bir şekilde desteklemesinden dolayı Letonya’ya teşekkür ederken, Doğu Ortaklığı Zirvesi’nin başarlı bir şekilde geçirileceğine umut etiğini vurguladı. Poroşenko, ülkenin doğusundaki durumun daha da tırmanmamasının tek yolunun, Minsk mutabakatının tam olarak yerine getirilmesi olduğunu, ancak bunun yapılamadığını, Rusya-Ukrayna sınırının hala askeri araçlar için açık olduğunu, ateşkes rejiminin ise ayrılıkçılar tarafından sürekli olarak ihlal edildiğini dile getirdi.

Letonya Dışişleri Bakanı Rinkevics de ülkesinin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü sürekli ve ısrarlı bir şekilde desteklediğini kaydederken, Letonya’nın, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını tanımayacağını belirtti. Rinkevics, Avrupa Birliği ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde, Avrupa diplomasisinin Ukrayna’yı desteklemeye yönelik çabalarının koordinasyonunun önemini vurgularken, günümüzde Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya daha verimli bir yardımın yapılması için çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Rinkevics, ülkedeki temasları çerçevesinde Başbakan Arseniy Yatsenyuk ve Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile bir araya gelerek, ikili görüşmelerde bulundu.

Rinkevics, ülkedeki temaslarının ardından, Klimkin ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Rinkevics basın toplantısında, Riga Zirvesinde Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne entegrasyonuna ilişkin yol haritasının oluşturulması gerektiğini dile getirirken, “Riga Zirvesinde, Doğu Ortaklığı ve özellikle Ukrayna ile ilgili konular ciddi olarak gündeme gelecektir. Riga Zirvesinde, buna ek olarak, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan gibi ülkelere Ortaklık Anlaşmasını imzalaması yönünde hareket etmek için yardımcı olacak ciddi bir yol haritası oluşturulması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Klimkin de, Ukrayna’nın Riga Zirvesine büyük umutlar bağladığını ifade ederek, “Biz, Riga’da yapılacak Doğu Ortaklığı Zirvesine katılmaktan büyük memnuniyet duyarız. Ukrayna, bu zirveye büyük umutlar bağlıyor. Bu zirvede, Ukrayna ve AB arasındaki ortaklık anlaşmasını uygulamaya koymak için yardımcı olacak net vizyona ve somut çözümlere ulaşmak gerektiğine inanıyorum” ifadesine yer verdi.

Klimkin, Ukrayna ile Avrupa Birliği’nin, vize rejiminin kolaylaştırılması konusunda belirleyici kararlara ulaşmak ve taraflar arasında işbirliğinin yeni düzeye çıkarılması için çalıştıklarını kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.