Litvanya Savunma Bakanlığı, Olası İşgale Karşı Kamuoyuna Savaş Kitapçığı Tanıttı…

  • 16 Ocak 2015
  • 908 kez görüntülendi.
Litvanya Savunma Bakanlığı, Olası İşgale Karşı Kamuoyuna Savaş Kitapçığı Tanıttı…

Litvanya Savunma Bakanlığı’ndan kamuoyuna olası bir işgalde yapılması gerekenlerle ilgili 100 sayfalık “bir savaş kitapçığı” tanıttı.

Savunma Bakanı Juozas Olekas tarafından kamuoyuna tanıtılan 100 sayfalık kitapçıkta, vatandaşlara herhangi bir işgal durumunda panik olmamaları ve sağlıklı düşünme yetilerini korumaları tavsiye ediliyor.

“Pencerenizin önünde silah sesleri duymak, dünyanın sonu değildir” denilen kitapçıkta, savaş koşullarında neler yapılması ve nasıl davranılması gerektiğine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Vatandaşlara gösteriler düzenleyerek ve greve giderek yabancı işgaline karşı direnmeleri gerektiğini anımsatan kitapçıkta, “En azından işinizi yavaşlatın, normalden daha az çalışın” ifadeleri kullanıldı.

Gürcistan ve Ukrayna’nın topraklarının bir kısmının işgal edildiğine dikkati çeken Savunma Bakanı Olekas, benzeri bir durumun ülkede yaşanması ihtimalini göz ardı edemeyeceklerini, bu nedenle hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Litvanya hükümeti de yeni inşa edilecek binalarda sığınak zorunluluğu getirmeyi planlıyor.

Litvanya, 1990’da Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan ettikten sonra Avrupa’nın en hızlı gelişen ekonomilerinden biri haline gelmişti. 2007’de Avrupa Birliği’ne katılan Litvanya, 1 Ocak 2015’te de avroyu resmi para birimi olarak benimseyerek Eurozone’a dahil olan 19. ülke olmuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.