Londra halkı ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı yürüdü

  • 17 Mart 2019
  • 1.198 kez görüntülendi.
Londra halkı ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı yürüdü

Londra’da ‘Uluslararası Irk Ayrımı İle Mücadele Günü’ dolayısıyla ırkçılığa karşı kitlesel yürüyüş gerçekleştirildi.

“Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk” kampanya grubu tarafından düzenlenen yürüyüşe başta sendikalar olmak üzere İşçi Partisi, kitle örgütleri ve mültecilerin katılımı kitlesel oldu.

Yürüyüş Londra’nın sembolik mekanlarından biri olan Hyde Park’ın yanı başındaki Park Lane’den başladı. Yapılan konuşmaların ardından, beş bin kişilik kortej Başbakanlık Konutuna yürüdü. İngiltere’nin dört bir yanından gelen eylemciler ırkçılığı, ayrımcılığı ve ırkçılığı besleyen kemer sıkma politikalarını sloganlarla protesto etti.

Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen terörist saldırının ertesi gününe denk gelen yürüyüşte, katliam lanetlenirken, Christchurch’te saldırıya maruz kalan kurbanların ailelerine destek mesajları verildi.

Her yıl binlerce mültecinin hayatına mal olan sınırlara, duvarlara ve Avrupa’nın göçmen karşıtı politikalarına da karşı çıkan eylemciler, yürüyüş boyunca attıkları sloganlarla İngiltere’de yaşayan göçmenlerle dayanışma duygularını ifade etti.

Siyonizim karşıtı Yahudilerin, İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn’e destek veren pankartlarla yer aldığı yürüyüşe, Latin Amerikalı göçmenler de kitlesel olarak katıldı.

Londra’nın yanı sıra aynı saatlerde Cardiff ve Glasgow’da da yürüyüşler düzenlendi. Her üç yürüyüşün bitiş noktasında, konuşmalar öncesi Yeri Zelanda’daki terör saldırısında katledilenler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.