Lübnan’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri İçin Gerçekleşecek Olan 16. Oturum Yeter Sayısı Sağlanamadığından Ertelendi…

  • 10 Aralık 2014
  • 731 kez görüntülendi.
Lübnan’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri İçin Gerçekleşecek Olan 16. Oturum Yeter Sayısı Sağlanamadığından Ertelendi…

Lübnan’da cumhurbaşkanlığı seçimi için bugün gerçekleştirilmesi beklenen 16’ıncı oturum, toplantı yeter sayısı sağlanamadığından Ocak ayının 7’sine ertelendi.
Lübnan resmi haber ajansı NNA’da yer alan habere göre, Meclis Başkanı Nebih Berri, görev süresi 25 Mayıs’ta biten Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın yerini alacak 14. dönem cumhurbaşkanını seçmek üzere düzenlenen oturumu 7 Ocak 2015’e erteledi.
Lübnan parlamentosunun görev süresinin Haziran 2017’ye kadar uzatılma kararının ardından ikinci kez düzenlenen oturumda, 128 sandalyeli mecliste, toplantı yeter sayısı olan 86 kişi bulunmadığı için oylama gerçekleştirilemedi.
Lübnan’da 1943’te varılan ulusal mutabaka göre, “Maruni Hristiyan” olması gereken cumhurbaşkanı, meclis tarafından seçiliyor. Süresini dolduran cumhurbaşkanı 6 yıl geçmeden bir daha aday olamıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmezken parlamento, adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de seçebiliyor.
Yeni seçilecek cumhurbaşkanının, ilk turda 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin, ikinci turda ise salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.