Mahmud Abbas’ın Görevlilerin Maaşlarını Ödememe Israrı Karşısında Gazze’de Grevler Sürüyor…

  • 11 Aralık 2014
  • 767 kez görüntülendi.
Mahmud Abbas’ın Görevlilerin Maaşlarını Ödememe Israrı Karşısında Gazze’de Grevler Sürüyor…

Filistin özerk yönetiminin, eline Gazze’ye iletilmesi talebiyle yardımların ulaşmasına rağmen bu bölgedeki kamu görevlilerinin maaşlarını ödememekte ısrar etmesine karşı oradaki görevliler de grevlerini sürdürüyor. Önce hastanelerin temizlik görevlilerinin başlattığı grev beş günden beri tüm kamu kuruluşlarında sürdürülüyor. Grevden de birinci derecede bu hizmetlerden yararlanan vatandaşlar etkileniyor. Fakat Abbas yönetiminin, aylardan beri maaşlarını alamayan görevlilerin maaşlarını ödememekte ısrar etmesi karşısında onların da başvurabilecekleri başka bir yol kalmadı.

Gazze Kamu Sektörü Çalışanları Sendikası’nın Başkanı Muhammed Sıyam yaptığı basın açıklamasında kamu sektörü çalışanlarının şimdiye kadar kısmî greve başvurduklarını bugün (11 Aralık Perşembe) ellerine verilmeyen tüm birikmiş alacaklarının kendilerine verilmesi talebiyle sadece bir günlüğüne tam gün greve gitme kararı aldıklarını söyledi. Sıyam protesto amaçlı parçalı grevlerinin ise görevlilerin hakları kendilerine verilinceye ve maaşları düzenli bir şekilde ödenmeye başlanıncaya kadar devam edeceğini ifade etti.

Gazze’de sayıları 24 bini bulan kamu görevlilerinden İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışan polisler ve ulusal güvenlik görevlileri haricinde kalanlara sadece Ekim ayı sonunda geçmiş alacaklarından Katar’ın verdiği yardımlarla görevli başına toplam 1200 dolar karşılığı bir ödeme yapıldı. İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışanlara ise geçtiğimiz Haziran ayından bu yana hiçbir ödeme yapılmadı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.