Mecid Tahtırevançi: Sürenin Sınırlı Olması Nihai Anlaşmaya Varılmasına Engel Bir Durum…

  • 25 Kasım 2014
  • 685 kez görüntülendi.
Mecid Tahtırevançi: Sürenin Sınırlı Olması Nihai Anlaşmaya Varılmasına Engel Bir Durum…

İran’ın üst düzey nükleer görüşmecisi, İran ile 5+1 grubu arasında kısa sürede görüşme sağlanması konusunda çok iyimser olduğunu bildirdi.
İran dışişleri bakanı yardımcısı Mecid Tahtırevançi dün Viyana’da muhabirlere yaptığı açıklamada İran ile 5+1 grubu arasında nükleer anlaşmaya varılacağı konusunda oldukça iyimser olduğunu bildirerek, tarafların bir çok konuda ortak görüş birliğine vardıklarını bildirdi.
İran’ın üst düzey nükleer görüşmecisi sürenin sınırlı olmasının nihai anlaşmaya varılmasına engel olduğunu hatırlatarak, “eğer zaman biraz daha uzun olsaydı kesin bu tur görüşmelerde nihai sonuca varılırdı” ifadesini kullandı.
İran ve 5+1 gurubu arasında 18 Kasım’da başlayan ve 7 gün süren son tur müzakerelerde, görüşmelerin 7 ay daha uzatılması kararlaştırıldı. Bu süreçte İran’ın dondurulmuş varlıklarından aylık 700 milyon dolar serbest bırakılacak ve İran, 1 Temmuz 2015 tarihine kadar 4,9 milyar dolar elde etmiş olacak.
İsviçre’nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013’te varılan geçici anlaşmaya göre Avusturya’nın başkenti Viyana’da Şubat 2014’de başlayan ve 6 ay süren müzakereler, taraflar arasında farklılıkların giderilemediği için 4 ay daha uzatılarak 24 Kasım 2014’e kadar devam edilmesi kararlaştırılmışt

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.