Meksika’da Kaçırılan Öğrencilerin Ailelerinin, Çocuklarını Aramak İçin Ordu Üslerine Girebilecekleri Açıklandı…

  • 15 Ocak 2015
  • 614 kez görüntülendi.
Meksika’da Kaçırılan Öğrencilerin Ailelerinin, Çocuklarını Aramak İçin Ordu Üslerine Girebilecekleri Açıklandı…

Meksika’da, ülkenin güneyindeki Guerrero eyaletinde geçen Eylül ayında kaçırılan 43 öğrencinin ailelerinin, çocuklarını aramak için ordu üslerine girebilecekleri açıklandı.
Guerrero’da, kaybolan öğrencilerin ailelerinin ve destekçilerinin bölgedeki bir ordu üssünün kapılarını açtırmak için üsse dağıtım yapan bir kamyonu kaçırmaları üzerine, Başsavcılık Ofisinden, üslerin tüm vatandaşlara açık olduğu ancak girişlerin düzenli ve kurumlara saygı gösterilerek yapılması gerektiği belirtildi.
Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da çıkan olaylarda 11 askerin yaralandığı bildirildi. Açıklamada, çoğunun yüzü kapalı yaklaşık 200 kişinin üsse girmeye çalıştığı, kamyonla üssün kapısını kıran göstericilerin askerlere taş ve şişelerle saldırdığı belirtildi.
Aileler ise 6 göstericinin yaralandığını, çocuklarını aramak üsse girmek istediklerini ancak biber gazı ve taşlarla kendilerine karşılık verildiğini belirtti.
Biber gazı kullanıldığı iddialarını reddeden ordu yetkilileri, öğrencilerin kaybolmasında ordunun payı olduğuna dair bir kanıt olmadığını kaydetti.
Guerrero’da geçen yıl 26 Eylül’de öğretmenlerin çalışma koşullarını protesto eden öğrencilerle polis arasında çatışma çıkmış polisin öğrencileri taşıyan araçlara ateş açması sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştı.
Çatışmaların ardından 43 öğrenci, son kez 27 Eylül’de kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından zorla araçlara bindirilirken görülmüş, öğrencilerin bulunması için düzenlenen operasyonlarda 11 toplu mezar bulunmuş ve mezarlardan 38 kişinin cesedi çıkarılmıştı. Yapılan testlerde cesetlerin kayıp öğrencilere ait olmadığı belirlenmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.