Mısır Mahkemeleri Mübarek’i Akladı…

  • 29 Kasım 2014
  • 801 kez görüntülendi.
Mısır Mahkemeleri Mübarek’i Akladı…

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in, 2 oğlu ve dönemin içişleri Bakanı Habib el-Adili ile 6 yardımcısıyla birlikte 25 Ocak 2011 devriminde göstericilerin öldürülmesi emrini vermekle yargılandığı davanın reddine, “yolsuzluk” suçlamasıyla yargılandığı davada ise beraatine karar verildi.

Duruşmaya tekerlekli sandalyeyle katılan Mübarek, oğulları Ala ve Cemal ile aynı demir kafeste yer alırken, dönemin İçişleri Bakanı Adili ve 6 yardımcısının ise başka bir kafese konulduğu görüldü.

Kahire’nin doğusundaki Polis Akademisinde görülen duruşmada, Mübarek’in, “göstericilerin öldürülmesi” suçlamasıyla yargılandığı davanın reddine, düşük fiyatla İsrail’e gaz ihraç ederek “yolsuzluk” yaptığı suçlamasıyla yargılandığı davada ise beraatine karar verildi.

Öte yandan, Mübarek destekçileri ile 25 Ocak 2011 devriminde hayatını kaybedenlerin yakınları, duruşmanın yapıldığı bina önünde toplandı. Davanın görüldüğü Kahire’nin doğusundaki polis akademisi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Mahkeme ayrıca, Mübarek ile oğulları Ala ve Cemal’in “rüşvet aldıkları” suçlamasıyla yargılandığı davanın ise zaman aşımı gerekçesiyle düşürülmesine karar verdi.

Mübarek döneminin İçişleri Bakanı Habib el-Adili ile 6 yardımcısı da 25 Ocak 2011 devriminde “göstericilerin öldürülmesi” suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Mısır yasalarına göre, söz konusu kararlara 60 gün içinde itiraz edilebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.