Mısır Rejiminin Gazze Sınırına Deniz Suyu Pompalaması Çökmelere Yol Açtı

  • 04 Kasım 2015
  • 741 kez görüntülendi.
Mısır Rejiminin Gazze Sınırına Deniz Suyu Pompalaması Çökmelere Yol Açtı

Mısır ordusunun tünelleri yıkma bahanesiyle Gazze Şeridi sınırına deniz suyu pompalaması üzerine Salahaddin Kapısı’nın doğusunda sınır bölgesinde çökmelerin ve toprakta büyük çukurların meydana geldiği bildirildi.

Gazze’deki Er-Re’y Haber Ajansı, güvenlik kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, vatandaşları toprak çökmesi tehlikesine karşı korumak amacıyla güvenlik güçlerinin ve sivil savunma biriminin bölgeye gittiğini söyledi.

Görgü tanıkları, Mısır ordusunun Rafah sınırına çok miktarda deniz suyu pompaladığını ifade ederek, suların bir kısmının Filistin tarafına sızdığını ve sınır bölgesinde çökmelere ve geniş bir alanın sular altında kalmasına neden olduğunu belirtti.

Mısır ordusu Eylül ayında Mısır ile Gazze Şeridi’ni birbirinden ayıran sınır bölgesine daha önce döşediği dev borularla deniz suyu pompalamaya başlamıştı.

Uzmanların pompalanan deniz suyunun yol açacağı çevre felaketi konusundaki uyarılarına ve Gazze Şeridi’nin tarım arazilerini çoraklaştıracağını, yeraltı içme sularını içilemez hale getireceğini söylemesine rağmen Mısır ordusu tünelleri yıkma bahanesiyle sınır bölgesine deniz suyu pompalamayı sürdürdü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.