Mogherini: İran, Suriye ve Türkiye’ye Suriye konusunda mektup gönderildi

  • 27 Şubat 2018
  • 1.017 kez görüntülendi.
Mogherini: İran, Suriye ve Türkiye’ye Suriye konusunda mektup gönderildi

Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Federica Mogherini, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye konusundaki 2401 sayılı bildirisinin yürürlüğünün zaruretine vurgu yaparak, İran,Türkiye ve Rusya’ya, Suriye’de 30 günlük ateşkes konusunda mektup gönderildiğini bildirdi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB’nin Suriye’de çatışmaların artmasından duyduğu endişeyi yeniden dile getirdi. Mogherini Suriye’deki ateşkesin garantörleri olan Türkiye, İran ve Rusya’nın gerginliğin azaltılmasında özel sorumluluğu olduğunu söyledi.

Mogherini, Brüksel’de Dış İlişkiler Konseyi toplantısına girmeden önce gazetecilerin sorularını cevapladı.  Gazetecilerin “Afrin’de Türkiye tarafından yapılan operasyondan endişe duyuyor musunuz?” sorusunu cevaplayan Mogherini “Genel olarak ben ve dışişleri bakanları Suriye’nin her yerinde farklı aktörlerin askeri operasyonlarının artmasından çok endişeliyiz” ifadelerini kullandı.

Mogherini sözlerini “Özellikle de Astana sürecinin garantörleri olan Rusya, İran ve Türkiye’nin üzerinde, çatışmaların tırmandığı değil, çatışmasızlık sağlandığı bir süreci garanti etmek konusunda özel bir sorumluluk var” şeklinde sürdürdü.

İki gün önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) insani yardımların ulaştırılabilmesini ve yaralıların tahliyesini içeren Suriye genelinde ateşkes çağrısı yapan 2401 sayılı kararı kabul etmişti. Ateşkes, el’Kaide, en’Nusra, IŞİD gibi örgütleri kapsamıyor.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, ateşkesin Afrin’i de kapsaması gerektiğini söylemiş, Türkiye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise ateşkesin Afrin’i kapsamadığını savunmuştu.

“Kararın bir an önce uygulamaya konulması gerekmektedir” diyen Mogherini  “Bizler de önümüzdeki günlerde ve haftalarda, BM ve tüm uluslararası ve bölgesel ortaklarımızla birlikte, sahadaki durumun derhal iyileştirilmesine yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.