Mun’dan ilginç açıklama: Yemen gözlerimizin önünde çöküyor!

  • 13 Şubat 2015
  • 771 kez görüntülendi.
Mun’dan ilginç açıklama: Yemen gözlerimizin önünde çöküyor!

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Yemen’deki kriz dolayısıyla yaptığı toplantıda konuşan Genel Sekreter Ban, Yemen’in çok sayıda sorunla karşı karşıya olduğunu kaydederek, bir dizi önlem alınmasını istedi.

Yemen’de siyasi geçiş sürecine herkesin destek vermesi gerektiğini belirten Ban, “Açıkça ifade edeyim ki Yemen gözlerimizin önünde çöküyor. Biz burada durup seyredemeyiz. Ülkenin güneyinde giderek artan şekilde ayrılık temayülü var. İnsani durum çok kötü” diye konuştu.

Arap Yarımadası’ndaki El Kaide örgütünün yaygın bir şekilde şiddet eylemi gerçekleştirdiğini, Husilerle çatışmaların arttığını vurgulayan Ban, “Bu gelişmeler bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit ediyor. BM Şartı altındaki uluslararası yükümlülüklerimiz gereği, Yemen’i uçurumun kenarından alarak siyasi sürece geri döndürmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi.

Yemen’deki taraflara da seslenen Ban, daha önce üzerinde anlaşmaya varılan yol haritalarına uyulmasını, gösteri ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesini ve uluslararası insancıl hukuka riayet edilmesini istedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.