Mutahhar Rezevi Türbesin’de Aşura gecesi hutbe okuma merasimi düzenleniyor

  • 30 Eylül 2017
  • 869 kez görüntülendi.
Mutahhar Rezevi Türbesin’de Aşura gecesi hutbe okuma merasimi düzenleniyor

Kutsal Rezevi Külliyesi protokol müdürü Ruhullah Rencber, Hüseyni Aşura geleneksel hutbe okuma töreninin Mutahhar Rezevi Türbe’de düzenleneceğini söyledi.

Astan News’un bildirdiğine göre Kutsal Rezevi Külliyesi protokol müdürü Ruhullah Rencber, İmam Hüseyin (as)’ın şehadet yıldönümü gecesi geleneksel hutbe okuma merasiminin Kutsal Rezevi Külliyesi hademeleri ve çeşitli alanlardaki çalışanlarının katılımıyla Mutahhar Rezevi Türeb’nin İslam İnkılabı avlusunda düzenleneceğini ifade etti.

Her sene Kutsal Rezevi Külliyesi mütevellisi, yurt genelinden askeri ve mülki yetkililerin katılımıyla düzenlenen söz konusu merasimde, Mutahhar Rezevi Türbe hademelerinin Şehitlerin efendisi İmam Hüseyin (as)’ın şehadet gecesi hutbesini okurken, Ehli Beyt (as) meddahlarının mersiye okuyacağı ve ardından mum dolaştırma töreni düzenleneceğini kaydeden Rencber, şöyle dedi: Hutbe okuma töreni, Kutsal Rezevi Külliyesinin dini ve geleneksel törenlerinden biridir ve bu tören, İmam Rıza (as)’ın şehadet yıldönümü gecesi ve İmam Hüseyin (as)’ın şehadet yıldönümü gecesi olmak üzere yılda 2 kez düzenlenmektedir. Bu merasime katılanlar ellerinde yanan mumlarla şehadet yıldönümü gecesine özel hutbeye kulak veriyor.

Kutsal Rezevi Külliyesi protokol müdürü Rencber, açıklamasını şöyle sürdürdü: Hüseyni Garipler gecesi merasimi her sene akşam ve yatsı namazlarıyla birlikte Kutsal Rezevi Külliyesinin Merkez teşkilatında düzenleniyor; bu merasimde ise binlerce Mutahhar Türbe hademesi ellerinde yanan mumlarla hüzünlü mersiyeler mırıldanarak, İmam Rıza’nın (as) Pak Türbesine doğru hareket ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.