NATO’nun Türkiye’deki tatbikatları aralıksız sürüyor

  • 10 Haziran 2015
  • 639 kez görüntülendi.
NATO’nun Türkiye’deki tatbikatları aralıksız sürüyor

NATO’nun Türkiye’deki tatbikatları aralıksız devam ediyor. ABD savunma bakanlığı Türkiye ve Amerika arasında ortak askeri hava tatbikatının düzenlendiğini, Amerikan Hava Kuvvetleri’nden 12 adet F-15’nin Anadolu Kartalı tatbikatı için Türkiye’ye geldiğini duyurdu.

“ABD Hava Kuvvetleri’nden 12 adet F-15, çok uluslu iki haftalık eğitim için Türkiye’de” denilerek, uçakların fotoğrafları paylaşıldı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan basın duyurusuna göre, Anadolu Kartalı-2015/1 eğitimi, Türkiye’nin ev sahipliğinde ABD, Almanya, İngiltere, İspanya, Pakistan, NATO ile Türkiye Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının iştirakiyle 19 Haziran’a kadar Konya’da 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında icra edilecek.

Eğitimde, bir senaryo dahilinde, gerçeğe yakın savaş ortamında tüm katılımcıların bilgi, beceri ve tecrübelerinin paylaşılması, birleşik harekata yönelik eğitim seviyelerinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Eğitime ABD’den 12 F-15C uçağı, Almanya’dan bir A-310 uçağı, İngiltere’den altı EF-2000 uçağı, İspanya’dan altı F-18 uçağı, Pakistan’dan altı F-16 uçağı ve NATO’dan bir E-3A uçağı, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 12 F-4E 2020 uçağı, 42 F-16 uçağı, bir KC-135 tanker uçağı, iki CN-235 uçağı, bir AS-532 helikopteri, bir E-7T havadan erken ihbar uçağı, Kara Kuvvetleri Komutanlığından iki T129 (ATAK) ve iki S-70 helikopteri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından bir firkateyn ve iki hücumbot katılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.