Obama Rusya’ya yaptırımları onaylıyor

  • 17 Aralık 2014
  • 1.283 kez görüntülendi.
Obama Rusya’ya yaptırımları onaylıyor

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Kongre’nin her iki kanadının da onayladığı, Rusya’ya yeni yaptırımlar getiren ve Ukrayna’ya silah ve diğer tür yardımları içeren tasarıyı imzalayacağını söyledi.

Ancak ABD yönetimi, tasarıya yönelik bazı kaygıları olduğunu belirterek, tasarının yaptırımların ne zaman ve nasıl uygulanacağının takdirini Obama’ya bırakan esneklik içermesi nedeniyle, Obama’nın yaptırımları hemen uygulamayabileceğinin sinyalini verdi.

Earnest, günlük basın brifinginde, Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar öngören ve Ukrayna’ya silah ve diğer tür yardımlar için Başkan Obama’ya yetki veren tasarıyla ilgili soruları cevapladı.

ABD’nin, müttefikleriyle Rusya’ya yönelik yaptırımlar üzerinde yakından çalışma içerisinde olduğunu vurgulayan Earnest, Obama’nın tasarıyı hafta sonuna kadar imzalayabileceğini ifade etti.

Earnest, Rus ekonomisi üzerindeki hasarın giderek artmakta olduğuna da işaret etti.

ABD Kongresi’nde hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi üyeler, Moskova’ya yeni yaptırımların uygulanmasına yönelik tasarıyı onaylaması için Obama’yı baskı altında tutuyordu.

Tasarının Rusya’ya yeni yaptırımlar ayağı ise Rusya Federasyonu’nu temsil eden yetkililere, silah ve savunma şirketleri dahil Moskova’daki hükümetin kontrolündeki şirketler ile bu şirketlere yardım sağlayan birey ve kurumlara karşı yaptırımlar uygulanmasını içeriyor.

Tasarı, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında bölünmüş Kongre’de her iki partinin oybirliğiyle geçen ender örneklerden biri olarak dikkat çekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.