ÖSO Komutanı: Hizbullah Saldırısında İsrail’le İşbirliği Yaptık…

  • 22 Ocak 2015
  • 869 kez görüntülendi.
ÖSO Komutanı: Hizbullah Saldırısında İsrail’le İşbirliği Yaptık…

İsrail sınırında faaliyet gösteren İranlı ve Lübnanlı askerler bulunduğunu belirten (ÖSO)’nun isminin açıklanmasını istemeyen saha komutanı, Times of İsrael haber sitesine verdiği röportajda, emri altındaki savaşçılarla birlikte Kunaytra’daki rejim yanlısı birlikleri kuşatma altına alma planları olduğunu ifade etti.

ÖSO komutanının Ürdün’ün başkenti Amman’dan internet aracılığı ile verdiği röportajı Times of Israel’den Elhanan Miller gerçekleştirdi. Cihad Muğniye’nin, General Muhammed Ali Allahdadi’nin ve diğer 10 savaşçının hayatını kaybettiği saldırının bariz bir şekilde İsrail hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirildiğini belirten ÖSO komutanı, bu kişilerin o bölgede “yeni bir plan veya silah transferi çalışması” amacıyla faaliyet yürütüyor olabileceklerini aktardı.

Bölgedeki İranlıların ve Hizbullah birliklerinin ne gibi plan ve hesaplar içinde olduklarının tam bilinmediğini belirten ÖSO komutanı, yaptıkları çalışmalarla Kunaytra bölgesindeki Hizbullah birliklerinin telsiz frekanslarına sızmayı başardıklarını iddia etti ve bu birliklerin İsrail’e yönelik geniş çaplı stratejik bir saldırı hazırlığı içinde olduğunu belirterek İsrail’in bölgedeki ılımlı muhalif gruplarla açıktan işbirliği yapmasının elzem bir hal aldığını ifade etti.

Kuneytra’daki rejim yanlısı birliklere karşı büyük bir operasyon başlatacaklarını ama yaşanan yoğun kar fırtınası dolayısıyla operasyonu ertelediklerini belirten ÖSO komutanı, bölgede rejim yanlısı savaşçıların olduğunu söyledi.

Öte yandan Lübnan basınında Çarşamba günü çıkan haberlerde İran ve Hizbullah’ın Kunaytra bölgesine yönelik “büyük bir stratejik plan” çerçevesinde çalıştığı ve bölgedeki yerel milislerin İsrail ile savaşmaları için eğitildikleri ileri sürülmüştü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.