Özbekistan’da Devlet Başkanlığı Seçiminin Tarihi Açıklandı…

  • 26 Aralık 2014
  • 820 kez görüntülendi.
Özbekistan’da Devlet Başkanlığı Seçiminin Tarihi Açıklandı…

Özbekistan Merkez Seçim Komisyonu, devlet başkanlığı seçiminin 29 Mart 2015’te yapılacağını bildirdi.
Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Mirza-Ulugbek Abduselamov, bugün düzenlediği basın toplantısında, devlet başkanlığı seçiminin 29 Mart olarak belirlendiğini, seçim kampanyasının ise bugün itibarıyla başladığını söyledi.
Abduselamov, seçimlere hazırlık çalışmalarının Merkez Seçim Komisyonu ve yeni oluşturulacak bölge seçim komisyonlarınca açık ve şeffaf bir biçimde ülke anayasası ve seçim yasalarına uygun şekilde yürütüleceğini belirtti. Abduselamov, ayrıca devlet başkanlığı seçimine ilişkin Basın Merkezi kurulmasına karar verildiğini dile getirdi.
Özbekistan’da 23 Aralık 2007’de yapılan son devlet başkanlığı seçimini parlamentonun çoğunluğunu elinde bulunduran Özbekistan Liberal Demokrat Partisi tarafından aday gösterilen İslam Kerimov kazanmıştı. Kerimov, oyların yüzde 88,1’ini elde etmişti. Diğer adaylardan Halk Demokrat Partisi adayı Asliddin Rüstemov yüzde 3,17, Sosyal Demokrat Adalet Partisi’nin kadın adayı Dilaram Taşmuhammedova yüzde 2,94 ve bağımsız aday Akmal Saidov yüzde 2,85 almıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.