Pakistan’dan ABD başkan yardımcısının açıklamasına tepki

  • 23 Aralık 2017
  • 1.137 kez görüntülendi.
Pakistan’dan ABD başkan yardımcısının açıklamasına tepki

Pakistan dışişleri bakanlığı Amerikan başkanının yardımcısı Mike Pence’nin geçen perşembe günü yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi.

Pakistan dışişleri bakanlığı, dün yayınladığı bildiride, Mike Pence’nin Kabil’de yaptığı açıklamaya işaretle,  Amerikan güçlerinin bölgedeki uygulamalarının iyi olmadığını  bildirdi.

Bildiride, Afganistan’da uyuşturucu madde ekimi, üretimi ve Afganistan’dan çıkışıyla ilgili Amerikalı yetkililerin uluslararası topluma cevap vermesi gerektiği belirtildi.

Pence, geçen perşembe günü Kabil’de yaptığı açıklamada, Pakistan’ı tehdit ederek, ”Pakistan teröristlere destek vermeye devam ederse, Amerika’nın desteğini göremez’ demişti.

Daha önce  Amerikan başkanı Trump, Pakistan’ı, terörizme destek vermekle suçlamış ve tehdit etmişti.

Daha önce de ABD’nin yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi belgesinde yer alan, “terör örgütlerinin Pakistan topraklarında faaliyet gösterdiği” iddiası, Pakistan hükümeti tarafından reddedilmişti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bu tür iddiaların Pakistan’ın terörle mücadelesi ve bölgenin güvenliği için gösterdiği çabalar ve yaptığı fedakarlıkları önemsizleştirdiğine dikkat çekildi.

ABD’nin, bölgedeki gerçekleri gizlemek için öne sürdüğü ifade edilen açıklamada, “bu asılsız iddiaları reddediyoruz.” cümlesi yer aldı.

Açıklamada ayrıca Pakistan’ın terörle mücadelede en ön safta yer aldığı ve gösterdiği iş birliği sayesinde El Kaide terör örgütünün bölgedeki varlığına büyük ölçüde son verildiği belirtildi.

Pakistan Ordu Sözcüsü General Asif Gafur da yerel haber kanalı Geo TV’ye yaptığı açıklamada, “Pakistan çıkarları doğrultusunda geçmişte terörle mücadele etti, bundan sonra da etmeye devam edecek.” dedi.

Gafur, ABD’nin Pakistan’a her yıl yaptığı terörle mücadele yardımına atıfta bulunarak “ABD’den gelecek paraya ihtiyacımız yok. Sadece teröre karşı verdiğimiz mücadeledeki fedakarlığımızın kabul edilmesine ihtiyacımız var.” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.