Putin: ‘Rusya için NATO, en büyük dış tehdit’

  • 27 Aralık 2014
  • 821 kez görüntülendi.
Putin: ‘Rusya için NATO, en büyük dış tehdit’

Moskova yönetimi güncellediği yeni askeri doktrini cuma günü yapılan toplantının ardından kabul etti. RusyaDevlet Başkanı Vladimir Putin, ‘NATO’nun son yıllarda artan askeri potansiyelini’ en büyük dış tehdit olarak gören yeni belgeyi onayladı.

Hazırlanan son askeri doktrinde NATO tehlikesinin yanı sıra komşu ülkelerde Rusya’nın çıkarlarını tehdit edecek politikalar uygulandığı yer alırken, Ukrayna’da yaşanan gelişmeler ve söz konusu ülkenin NATO üyeliği aramasının olumsuz yönlerinin altı çizildi.

Bu gelişmeler Rusya’nın Soğuk Savaş döneminden sonra Batılı Devletler ile yaşadığı en büyük gerginlik olarak tanımlandı.

Öte yandan Ukrayna Meclisi Güvenlik ve Savunma Başkanı Sergey Pashinsky yaptığı açıklamada ‘Rusya artık Ukrayna’yı stratejik ortak değil, düşman olarak görüyor. Onları asla affetmeyeceğiz. Ne Kırım’ın ilhakını, ne de Ukrayna’nın doğusunda kaybettiğimiz askerleri… Ülkemizher türlü zorluğa hazır. Ukrayna askeri doktrinini tamamlayacak ve Rusya’nın tehtidlerine karşı boyun eğmeyecektir’ diye konuştu.

Moskova’nın daha önceden kabul ettiği askeri doktrin 2010 yılında yine Vladimir Putin tarafından onaylanmış veNATO’nun askeri faaliyetlerinin artması yine Rusya bakımından en büyük dış tehdit olarak kabul edilmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.