Refah Sınır Kapısı bugün de açık kalacak

  • 23 Aralık 2014
  • 738 kez görüntülendi.
Refah Sınır Kapısı bugün de açık kalacak

Mısır yönetiminin Refah Sınır Kapısı’nı bugün de açık tutacağı bildirildi. Filistin İçişleri Bakanlığı Hudut ve Sınır Kapıları İdaresi Genel Müdürü Mahir Ebu Sabha, yaptığı açıklamada, Mısır makamlarının, Refah Sınır Kapısı’nı yarın da açık tutacağını belirtti.

“Mısır makamları, Gazze’den  insani durumlar nedeniyle yurtdışına çıkmak isteyenler için Refah’tan geçiş süresinin 2 günden 3 güne çıkartıldığı bilgisini aktardı” diyen Sabha, Mısır’a kapıyı sürekli veya ek zaman vererek açık tutma çağrısında bulundu.

Mısır tarafından konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail ablukası nedeniyle Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı Refah, Mısır’da 3 Temmuz 2013’teki askeri darbenin ardından sık sık kapatılıyor.

Mısır makamları, Refah Sınır Kapısı’ndan dün itibarıyla 2 günlüğüne “insani durumlar” için karşılıklı geçişlere izin vermiş, bunun üzerine kapıda büyük yığılma meydana gelmişti.

Son olarak 24 Ekim’de Kuzey Sina vilayetinde iki güvenlik noktasına düzenlenen saldırının ardından Mısır yönetimi, “terör sorununu kökünden çözmek” iddiasıyla bölgede 3 aylık olağanüstü hal ilan etmiş, bu çerçevede Refah Sınır Kapısı’nı da kapatmıştı. 24 Ekim’den bu yana, Mısır’da ve diğer ülkelerde beklemek zorunda kalan Gazzelilerin dönebilmesi için ülke yönetimi, Refah’ı 4 defa kısa süreliğine “tek yönlü” açmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.