Rusya İle Hindistan 12 Yeni Nükleer Blokun İnşa Edilmesini Kapsayan Bir Anlaşma İmzaladı…

  • 11 Aralık 2014
  • 765 kez görüntülendi.
Rusya İle Hindistan 12 Yeni Nükleer Blokun İnşa Edilmesini Kapsayan Bir Anlaşma İmzaladı…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Hindistan’da. Ülkeye dün gelen Putin’in gündeminin en önemli maddesinin nükleer işbirliği olması bekleniyordu. Rusya ve Hindistan 12 yeni nükleer blokun inşa edilmesini kapsayan bir nükleer işbirliği anlaşmasına imza attı.
Rusya ile Hindistan arasında imzalanan nükleer blok inşa etme anlaşmasının 20 yıllık bir anlaşma olduğu kaydediliyor. İnşa edilecek 20 yeni bloktan ikisinin, Hindistan’ın güneyinde bulunan Kudankulam Nükleer Güç Tesis’ine inşa edileceği belirtildi.
Rusya devletine ait nükleer enerji şirketi Rosatom’un başında bulunan Sergey Kriyenko, RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada, “İmzalanan anlaşmanın genel çerçevesi, yeni nükleer blokların inşası, Kudankulam Nükleer Güç Tesis’ine inşa edilecek üçüncü ve dördüncü blokların yapı malzemelerinin ulaştırılması gibi maddeleri kapsıyor” ifadelerini kullandı.
Putin’in ziyareti öncesinde basın toplantısı düzenleyen Rusya’nın Yeni Delhi Büyükelçisi Kadakin, iki ülke arasındaki en önemli gündem maddesinin nükleer işbirliği olacağını belirterek, Rusya’nın Hindistan ile olan ilişkilerine büyük önem verdiğini kaydetmişti.
Rusya lideri Putin’le Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin bugün bir araya gelecekleri de ziyaret öncesinde yapılan açıklamalar arasında yer alıyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.