Şemhani, İran’ın Irak’a Verdiği Desteklerin Detaylarını Açıkladı

  • 29 Aralık 2014
  • 1.064 kez görüntülendi.
Şemhani, İran’ın Irak’a Verdiği Desteklerin Detaylarını Açıkladı

İran Ulusal Güvelik Konseyi Sekreteri, Suriye krizi, İran’ın Irak’a yaptığı yardımlar ve IŞİD terör örgütü hakkında Al-Ahd’e konuştu.
Habere göre, geçtiğimiz günlerde Al-Ahd’e konuşan İran Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri ali Şemhani, terör ile mücadele eden ülkelere destek vermenin, tüm bölge ülkelerinin ilk öncelikleri arasında yer alması gerektiğini belirtti. İran’ın bölgeye huzur ve barışın geri dönmesi için hiçbir çabayı esirgemeyeciğini söyleyen Şemhani, İran’ın terör ile mücadele eden ülkelere verdiği yardımlara da devam edeceğini söyledi.

Şemhani sözlerinin devamında ise terörüm günbegün gelişmekte olan bir sorun olduğunu belirterek, bu sorunun en çok Irak, Lübnan ve Suriye halkına zarar verdiğini söyledi. Şemhani ayrıca Suriye krizine dikkat çekerek, Şam yönetiminin dünya emperyalizmi karşısında diz çökmemesinin, tüm dünyaya büyük bir ders olduğunu ve bölgedeki direniş güçlerinin istikrarına yardımcı olduğunu belirtti.

IŞİD’ın Suriye’yi ele geçirmesi durumunda, Ürdün ve Lübnan’ın da tehlike altında olacağının çok açık bir konu olduğunu belirten Şemhani, savaş sırasında Suriye’de hasar gören bölgelerin yeniden yapılandırmasının, tüm bölge ülkelerinin önceleklerinden biri olması gerektiğini söyledi.

İran’ın Irak devleti ve halkında yaptığı ardımlar ve verdiği danışmanlık desteklerine dikkat çeken Şemhani, IŞİD güçlerinin Bağdat ve Erbil’i ele geçirememeleri ve Irak’taki onlarca bölgenin IŞİD güçlerinden arıtılmasının, İran’ın Irak halkına yaptığı yardımlardan örnekler olduğunu belirtti.

Şemhani söyleyişinin devamında Irak halkının terör ile mücadele konusunda birlik olmaları gerektiğini vurgulayarak, Irak halkı ve devletinin terör ile mücadelede başarılı olacağı konusunda umutlu olduğunu belirtti.

İran Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri, İran’ın Lübnan ordusuna yaptğı yardım önerisinde kararının değişmediğini belirterek, geçtiğimiz günlerde bu konuda Lübnan Savunma bakanı ile ciddi görüşmeler yapıldığını açıkladı. Şemhani sözlerinin devamında ise “Geçtiğimiz yıllarda bazı ülkeler Lübnan ordusuna destek vermek konusunda bazı sözler verdiler, ama bu sözlerin hiçbiri gerçekleştirmediler. Lübnan’ın İran’dan yardım istemesi durumunda, hiçbir yardım ve desteği esirgemeyiz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.