Seyyid Ali Geylani, Keşmir Davasına Verdiği Destekten Ötürü İran’a Teşekkür Etti

  • 08 Temmuz 2017
  • 1.663 kez görüntülendi.
Seyyid Ali Geylani, Keşmir Davasına Verdiği Destekten Ötürü İran’a Teşekkür Etti

Cammu Keşmir’de Hindistan işgaline karşı devam eden direnişin siyasi liderlerinden Tüm Partiler Hürriyet Konferansı lideri Seyyid Ali Geylani, İran’a Keşmir davasına verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

Keşmir Tüm Partiler Hürriyet Konferansı Lideri Seyyid Ali Geylani, Seyyid Ali Hamanei’nin son iki haftadır konuşmalarında sıklıkla dünya Müslümanlarına Keşmir davasını hatırlatan uyarılarda bulunmasını takdirle karşıladıklarını söyleyerek Seyyid Ali Hamanei’nin açıklamalarının yerinde ve zamanında olduğunu ifade etti.

Uluslararası topluma, sivil toplum kuruluşlarına ve etkin konumda bulunan şahsiyetlere çağrıda bulunan Keşmir direnişi lideri Seyyid Ali Geylani, dünya kamuoyunda Keşmir halkının işgale karşı verdiği mücadelenin gündem edilmesi gerektiğini belirtti.

Seyyid Ali Geylani, İran’ın İslami düşünceye dayalı bir sistem üzere kurulduğunu bir kez daha kanıtladığını ifade ederek, ‘İran’ın Filistin halkına verdiği desteğin bir benzerini Keşmir halkına da vermesini bekliyoruz. İran devrimi lideri Ayetullah İmam Humeyni de Keşmir davası konusunda net bir siyaset ortaya koymuş ve bizi desteklemişti’ şeklinde konuştu.

Filistin ve Keşmir meselesinin birbirine çok benzeyen iki konu olduğunu vurgulayan Seyyid Ali Geylani, ‘bu iki konu, oldukça hassas ve bütün İslam Ümmeti’ni ilgilendiren boyutlara sahiptir’ dedi.

İşgalci zihniyetin Filistin’de de Keşmir’de de özellikle İslam’ın mukaddesatını hedef aldığını belirten Seyyid Ali Geylani, ‘her iki halk üzerinde de planlı bir soykırım süreci işletiliyor’ ifadelerinde bulundu.

Keşmir meselesinin ve Filistin meselesinin bölgede yaşayan mazlum halkın arzu ve istekleri çerçevesinde çözümlenmemesi durumunda bu bölgelerdeki belirsizliğin ve istikrarsızlığın onyıllar boyunca daha süreceğini belirten Seyyid Ali Geylani, İran’ın hem Filistin’de hem de Keşmir’de İslam ümmetini uyandıracak kilit bir role sahip olduğunu söyledi.

Genelde İslam ümmetinin geleceği açısından İslam ülkelerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade eden Seyyid Ali Geylani, özelde ise Keşmir meselesinin çözümü açısından İran,Pakistan ve Afganistan’ın bölgesel bir koalisyon kurması gerektiğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.