Seyyid Hasan Nasrullah’tan Said Hariri’ye Sert Tepki

  • 03 Haziran 2019
  • 482 kez görüntülendi.
Seyyid Hasan Nasrullah’tan Said Hariri’ye Sert Tepki

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suudi Arabistan’da düzenlenen olağanüstü zirvedeki Lübnan heyetinin duruşunu kınadı.

Seyyid Hasan Nasrullah Hizbullah tarafından düzenlenen bir etkinlik vesilesiyle yaptığı televizyon konuşmasında, Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde icra edilen olağanüstü Arap zirvesinde Lübnan Başbakanı Saad  Hariri liderliğindeki heyete tepki gösterdi.

Suudi Arabistan yönetiminin, Yemen savaşında istediği hedefe ulaşamaması ve ABD Başkanı Donald Trump’ı İran’a karşı savaş için ikna edememesi nedeniyle Mekke’deki zirvelere çağrı yaptığını öne süren Nasrallah, “Zirvede yer alan heyet, Lübnan’ı temsil etmiyor. Çünkü hükümetin yükümlülükleri ve Bakanlar Kurulu eylem planına aykırı davrandı.”dedi.

Heyetin zirvedeki duruşunu kabul etmediklerini ve kınadıklarını ifade eden Nasrallah, “Hariri liderliğindeki Müstakbel Hareketi kendi görüşünü dile getirebilir ancak Lübnan hükümeti ise kendisini bölgesel krizlerden uzak tutma politikasına bağlı kalmalıdır.” diye konuştu.

Yüzyılın Alaşması planını da “tarihi bir suç” olarak nitelendiren Nasrallah, bu projeye karşı çıkmanın siyasi, dini ve ahlaki bir sorumluluk olduğunu ifade etti.

Nasrallah, İran’a yönelik olabilecek bir savaşın tüm bölgeyi etkisi altına almasının yanı sıra ABD ve Suudi Arabistan’ın çıkarlarını da hedef alacağını söyledi.

Lübnan’ı temsilen Mekke’deki zirvelere katılan heyete başkanlık eden Başbakan Hariri, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yönelik düzenlenen son saldırıları kınamış ve söz konusu saldırılardan İran’ı sorumlu tutmuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.