Siyonist İsrail ve Lübnan Hizbullahı Arasında Yaşanacak Savaşın Çeşitli Boyutları

  • 12 Kasım 2017
  • 1.916 kez görüntülendi.
Siyonist İsrail ve Lübnan Hizbullahı Arasında Yaşanacak Savaşın Çeşitli Boyutları

Tel Aviv güvenlik kaynakları gelecekte yaşanacak herhangi bir savaşta Hizbullah’ın füze ve insani gücünü itiraf ederek, gelecekteki bir savaşta en kötü senaryonun Gazze ve Lübnan’dan günlük binlerce füzenin İsrail’in derinlerine kadar fırlatılması olduğunu vurguladı.

Rey El-Yevm Gazetesi, “Lübnan ile gelecekte yaşanacak bir savaşın çeşitli boyutları olacaktır” başlığıyla yayınladığı yazıda, Suudilerin Lübnan ile savaşın yakın olduğu yönündeki korkutmalarına rağmen Tel Aviv karar mercilerinin ortamı kontrol etmeye çalışarak, işgalci Siyonist Rejiminin Lübnan’a askeri bir saldırı düzenleme niyetinde olmadığını vurguladı.

Rey El Yevm Gazetesi, Tel Aviv güvenlik kaynaklarından naklen şunları yazdı: ‘İsrail halkı için en kötü senaryo, İsrail’e günlük olarak binlerce füzenin fırlatılmasıdır ve İsrail güvenlik teşkilatı yetkilileri, eğer Hizbullah’ın askeri kanadına yeşil ışık yanarsa, sadece İsrail cephesinin ilk hattının değil, İsrail’in derinlerinin de füzelerle hedef alınacağı değerlendirmesinde bulundular.

İsrailli analistlerinin ifadesine göre; Tel Aviv, Lübnan ile üçüncü bir savaş yaşamaktan korkusunu gizlemek için sıkı önlemler almaya çalışmaktadır.

Rey El-Yevm Gazetesinin haberine göre; Siyonist Rejimin güvenlik ve siyasi erkanı, Hizbullah ile bağlantılı bütün konularda yollarını şaşırıyor. Çünkü Hizbullah askeri cephaneliklerini geliştirmeye devam ediyor. Siyonist Rejim Savunma Bakanı Avigdor Lieberman da açık bir şekilde Hizbullah’ın bir orduya dönüştüğünü ve hatta birçok NATO ülkesinin silahlarının sayı ve kalite olarak Hizbullah’ınkine ulaşamayacağını, Tel Aviv’inde bu yüzden Hizbullah’ı ilk düşmanı olarak gördüğünü açıklamıştı.

İsrailli analistler şunları yazdı: İkinci Lübnan savaşının sona erdiği geçen 11 yıl içerisinde, Lübnan sınırlarındaki sakinlik korundu. İsrail hava kuvvetlerinin uçakları Lübnan hava sahasında günlük olarak dolaşmasına rağmen, Hizbullah gücünü arttırmaya devam etti.

Lübnan’ın İsrail sınırında Lübnan ile üçüncü bir savaş hazırlığı var. Hizbullah’ın dışarıda ve yer altında kapsamlı savaş sistemleri bulunmakta ve onlardan birçoğu İsrail ordusunun üslerine saldırmaya hazır durumdadır.

Kötü senaryolardan bir diğeri de sınır kasabalarına sırayla saldırı ihtimalidir ve Hizbullah kuvvetleri Lübnan sınırındaki bu kasabalarda bayrağını dalgalandırabilir ve bu kasabalara saldırmak ve operasyon düzenlemek için dakikalar bile yeterli olabilir. İsrail’in düşmanları, hatta bir İsrail askerinin kaçırılmasının bile İsrail’in güvenliğinin kırılması için yeterli olduğunu biliyorlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.