Siyonist İsrail ”Yahudi Ulus Devleti” Tanımını Kabul Ederek Asıl Amacınıda İlan Etmiş Oldu

  • 25 Kasım 2014
  • 783 kez görüntülendi.
Siyonist İsrail ”Yahudi Ulus Devleti” Tanımını Kabul Ederek Asıl Amacınıda İlan Etmiş Oldu

‘Ortadoğu’nun tek demokrasisi’ olmakla övünen (!) İsrail’de kabine, ülkeyi ‘Yahudi ulus devleti’ olarak tanımlayan tartışmalı ve ‘ırkçı’ yasa tasarısını kabul etti. İsrailli Arapları dışlayacağı ve 1948 sonrası evlerinden olan Filistinlilerin dönüş hakkını engelleyeceği gerekçesiyle tepki çeken tasarının yasalaşması için parlamentodan onay alması gerekiyor.

Bakanlar da kavga etti

Bazı maddeleri bizzat Başbakan Benyamin Netanyahu tarafından kaleme alınan tasarı, kabine içinde de bölünme yarattı. Sağcı, aşırı sağcı ve merkez partilerden oluşan koalisyonun bakanlarının, oylama öncesinde yüksek sesle tartıştığı belirtiliyor. Tasarı sonuç olarak 6’ya karşı 14 oyla kabul edildi; çarşamba günü de son şeklini alacağı ön oylama için parlamentoya gidecek.

Demokrasi mi Yahudilik mi?

‘İsrail Yahudi devletidir’ tanımı, dünya çapında sert tepki çekmişti. Böyle bir ifadenin ülkenin demokratik temellerini sarsacağı, dini ve tarihsel kriterlere dayanan Yahudi kimliğini demokratik ilkelerden öncelikli göreceği eleştirisi getirilmişti.

Arap vekiller: Irkçı

İsrailli Arap vekiller yasa tasarısının ırkçı olduğunu söylerken, iki devletli çözüm görüşmelerinin en önemli müzakere maddelerinden biri olan eve dönüş hakkının altını oyacağına da dikkat çekmişti. Ancak Netanyahu ve hükümeti, yasanın tüm İsrail vatandaşları için eşitliği garanti edeceğini savunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.