Sudan Devriminde Etkili Olan Muhalif Hareket (ÖDBG): Devrimin Gidişatını Değiştirecek Dış Müdahaleleri Reddediyoruz

  • 30 Mayıs 2019
  • 1.455 kez görüntülendi.
Sudan Devriminde Etkili Olan Muhalif Hareket (ÖDBG): Devrimin Gidişatını Değiştirecek Dış Müdahaleleri Reddediyoruz

Sudan’da muhalefetin çatı örgütü Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) liderlerinden Bakir Faysal düzenlediği basın toplantısında, Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdülfettah Burhan’ın Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu’nun da Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretleri yorumladı.

Bakir Faysal, “Devrim, başladığı aralık 2018’den beri yetim. Şuana kadar saf olarak kaldı. Sudan devrimi uluslararası toplumdan veya bölge ülkelerinden destek görmedi. Devrim, hedeflerine ulaşana kadar Sudanlı kalmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Burhan ve Daklu’nun ziyaretlerinden haberdar olmadıklarını aktaran Faysal, “Eğer ziyaretlerin amacı ülkeyi Ömer el-Beşir rejiminin getirdiği politika eksenine sokmaksa, bu kabul edilmeyecektir” dedi.

Sudan’da aylardır süren rejim karşıtı protestolara liderlik eden ÖDBG’nin çağrısıyla yönetimi sivillere teslim etmesi için Askeri Geçiş Konseyine baskı amacıyla dün 2 günlük genel grev başlatılmıştı.

ÖDBG’nin yönlendirdiği Sudanlı göstericiler, yönetimin sivillere devri, eski rejimin tüm sembol isimleri ve kurumlarının tasfiyesi talebiyle 6 Nisan’dan bu yana başkentte ordunun ana karargahı önündeki gösterilerini sürdürüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.