Sudan’da ki çatışmalarda onlarca ölü ve yaralı var

  • 14 Mayıs 2019
  • 1.233 kez görüntülendi.
Sudan’da ki çatışmalarda onlarca ölü ve yaralı var

Sudan’da dün gece yaşanan çatışmalarda biri subay olmak üzere 5 kişinin öldüğü ve 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

Dün Sudan’ın başkenti Hartum’da ordu karargahı önünde göstericiler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada, 1’i subay olmak üzere 5 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı.

Haber kaynakları, ayrıca başkentin bir çok bölgesinde güvenlik güçleri ve muhalifler arasında çatışmaların olduğunu bildirdiler.

Bu arada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki, ülkenin en işlek caddelerinden Nil Caddesi, protestocular tarafından barikatlarla trafiğe kapatıldı.

Askeri Geçiş Konseyi’nden yapılan açıklamada ise birtakım tarafların meydana girerek, göstericilere ateş açtığı, kaos ve kargaşa ortamı oluşturmaya çalıştığı ifade edilerek, muhaliflerle işbirliği ve görüşmelerin süreceği belirtildi.

Sudan’da halkın  gösterisi, 19 aralık 2018’de  başta ekmek olmak üzere bir çok ürünün fiyatlarına yapılan zamla birlikte başlamış ve gösteriler siyasi bir muhalefete dönüşmüş ve 11 nisan tarihinde de yapılan askeri darbe sonucu cumhurbaşkanı Ömer el’Beşir yönetimi devrilerek tutuklanmıştır. Ama göstericiler askeri bir yönetim istemediklerini ve ülkenin seçimle işbaşı yapacak bir hükümetle yönetilmesini istiyor ve gösteriler bu yönde devam ediyor. /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.