Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad: IŞİD’i Amerika Kurdu…

  • 04 Aralık 2014
  • 848 kez görüntülendi.
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad: IŞİD’i Amerika Kurdu…

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, IŞİD konusunda önemli açıklamalar yaptı. IŞİD’i Amerika’nın kurduğuna işaret eden Esad, Amerika’nın hava saldırılarının da işe yaramadığını kaydetti.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, ülkesindeki IŞİD terörüyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Fransız Paris Matcs dergisine konuşan Esad, IŞİD’i Amerika’nın kurduğuna işaret etti.
“Hakikat odur ki IŞİD 2006 yılında Irak’ta kuruldu. Irak’ı da Suriye değil, Amerika işgal etti. Ebu Bekir el Bağdadi Suriye’nin değil Amerikan hapishanelerindeydi. Öyleyse IŞİD’i kim kurdu? Suriye mi ABD mi?”

Esad, Amerika’nın öncülüğünde IŞİD gerekçesiyle yapılan operasyonların da göstermelik olduğunu söyledi.

“Koalisyon operasyonlarının üzerinden 2 aydan fazla bir süre geçti, somut olarak gerçek sonuçlar bulunmamaktadır. ABD operasyonlarının bizlere yardımcı olduğu da doğru değildir. IŞİD’e karşı somut olarak çatışmaları yaşayan bizleriz, hiçbir değişiklik hissetmedik. Koalisyonun operasyonları göstermelik operasyonlardır. İllegal bir müdahaledir. En başta BM Güvenlik Konseyi’nden bir karar çıkmadığı için. Dolayısıyla da egemenlik ihlalidir”

“Terör bir örgüt veya profil değil, bir ideolojidir” diyen Esad, Türkiye başta olmak üzere, Körfez ülkelerini eleştirdi. Suriye’deki teröristlerin büyük çoğunluğunun Fransa’dan geldiğini de açıkladı.

Esad’a görevden ayrılıp ayrılmayacağı da soruldu. Suriye Cumhurbaşkanı net yanıt verdi, “Gemiyi en son kaptan terkeder” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.