Suriye halkı Trump’ın Golan’la ilgili kararını protesto etti

  • 27 Mart 2019
  • 890 kez görüntülendi.
Suriye halkı Trump’ın Golan’la ilgili kararını protesto etti

ABD Başkanı Donald Trum’pın ırkçı İsrail’in işgali altındaki Golan’a ilişkin ilanını protesto etmek amacıyla farklı illerde gösteriler düzenlendi.

Süveyda, Kunaytra ve Dera illerinde meydanlarda toplanan geniş halk kitleleri ve sivil toplum faaliyetlerinin katıldıkları gösterilerde on yıllardır İsrail’in dayatma ve baskılarına maruz kalan Golanlı yurttaşlarımızla tam dayanışmanın altı çizildi. Aynı zamanda Golan’ın Suriyeli topraklar olduğu ve İsrail’in tüm çabalarına rağmen er ya da geç anavatanı Suriye’ye döneceğinin altı çizildi.

Göstericiler ABD başkanının Golan’a ilişkin ilanının keskin ifadelerle kınarken; Tramp ya da Suriyelilerin haricinde hiç kimsenin Golan hakkında karar alma yetkisi veya hakkı olmadığına vurgu yaptılar.

Golan’ın Suriye’nin toprakları, tarihi ve coğrafyasının ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizen göstericiler; Suriye ve Suriyelilerin vatan topraklarının herhangi bir karışından ödün vermelerinin kesinlikle mümkün olmadığını belirtti.

Göstericiler Golanlı yurttaşlarımızın işgal ve dayatmalarına karşı tüm dünyaya örnek teşkil eden onurlu bir mücadele verdiklerini, bu mücadelenin de devam edeceğini ifade ettiler.

Suriye Amerika Başkanı Donald Trump’ın işgal edilen Suriyeli Golan’ı katma kararını mutlak ve kesin bir şekilde reddettiğini belirterek, uluslararası meşruiyetin en yüksek derecede hor görülmesi ve uluslararası topluluğa hakaret eden bir tokat olduğunu belirtti.

Bu arada Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında resmi kaynak SANA’ya bugün yaptığı açıklamada: “Amerika Başkanı Donald Trump işgal edilen Suriyeli Golan’ı Siyonist varlığa katma itirafına kalmakla Suriye Arap Cumhuriyetinin toprak bütünlüğü ve egemenliğine alenen saldırdı, bunu yaparken bu kararı kınayan bütün uluslararası tepkileri görmezden geldi. Amerikan kararı ABD ile İsrail arasında Arap ümmetine düşmanlıktaki organik koalisyonun belirtisi olduğunu bunun da ABD yönetimleri tarafından işgalci İsrail varlığına sunulan sınırsız destek ve koruma sayesinde ABD’yi Arapların en büyük düşmanı haline getirdi” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.