Suriye Muhalifi Ulusal Koordinasyon Kurulu, Moskova’ya Gitme Konusunda Henüz Bir Karar Almadığını Açıkladı…

  • 16 Ocak 2015
  • 1.254 kez görüntülendi.
Suriye Muhalifi Ulusal Koordinasyon Kurulu, Moskova’ya Gitme Konusunda Henüz Bir Karar Almadığını Açıkladı…

Suriye içindeki muhalif gruplardan Ulusal Koordinasyon Kurulu, Moskova’da yapılması beklenen müzakerelere katılma konusunda henüz bir karar almadığını açıkladı.

Ulusal Koordinasyon Kurulu liderlerinden Arif Delile yaptığı açıklamasında Moskova’dan davet aldıklarını; ancak henüz gidip gitmemeye karar vermediklerini söyledi.

Arif Delile, “Ulusal Koordinasyon Kurulu, Moskova’da bulunma ihtimalini inceliyor. Öte yandan Kahire’de Ulusal Koalisyon ile yaptığımız görüşmelerde Moskova konferansına katılma konusunun da yer aldığı birçok konuda istişarelerde bulunacağız” dedi.

Halen Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Arif Delile, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Moskova görüşmelerine katılmayan muhalifler zararlı çıkar” şeklindeki açıklaması hakkında yorum yapmak istemediğini belirtti ve “Moskova ve başkaları tarafından söz konusu edilen siyasi çözüm girişimleri Ulusal Koordinasyon Kurulu tarafından değerlendiriliyor” demekle yetindi.

Moskova konferansının hala kendileri açısından şeffaf olmadığını belirten Arif Delile, Kahire’de Ulusal Koalisyon’la yapılan görüşmelerle ilgili olarak da şunları söyledi: “Ulusal Koordinasyon Kurulu, asla Ulusal Koalisyon’un bir parçası olmayacak. Bunun tersi de geçerli. Şimdiye kadar yapılan görüşmelerde bazı konularda görüş birliğine vardık bazı konularda ise anlaşamadık.”

26 Ocak’ta başlaması beklenen Moskova Konferansına Suriye içinde ve dışındaki muhalif gruplara mensup 28 kişinin davet edildiği bildirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.