Suriye Ordusu Güney Cephesindeki Operasyonlarında 2. Aşamaya Geçti…

  • 15 Şubat 2015
  • 975 kez görüntülendi.
Suriye Ordusu Güney Cephesindeki Operasyonlarında 2. Aşamaya Geçti…

El Alem televizyonunun haberine göre Suriye ordusu ve müttefiklerinin güney cephesindeki operasyonları sonucu Dera, Kuneytra ve Şam kırsalı üçgenindeki silahlı gruplar eli silah tutan herkesi kendilerine katılma çağrısı yapmaya başladı.

El Alem televizyonu muhabiri Darin Fadıl güney cephesindeki operasyonların beşinci gününde verdiği haberinde şunları söyledi.

“Suriye’nin güneyinde hava şartlarının kötü olmasına rağmen çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Suriye ordusu, müttefiklerinin de desteği ile Şam, Kuneytra ve Dera kırsallarındaki operasyonlarını sürdürüyor.

Tel Anter, el-Alakiye, el-Hare, Kefer Şems, Kefer Nasic, Selmin ve Enhal’de silahlı grupların mevzilerine düzenlenen saldırılarda çok sayıda terörist öldürüldü ve yaralandı.

Suriye ordusu bu bölgelerde silahlı grupların Siyonist rejimle arasındaki lojistik hatlarını kesmeye çalışıyor.

Akrebe kentinde Nusra Cephesine ait bir araç konvoyunun vurulması sonucu çok sayıda terörist öldürüldü.

Verdikleri ağır kayıplar sebebiyle moral çöküntüsü içerisinde olan silahlı gruplar, yayımladıkları bildirilerle eli silah tutan herkesi kendi saflarına katılmaya çağırıyor. Bölgedeki yerel kaynaklar ise çok sayıda militanın Suriye ordusuna teslim olmak istediğini bildiriyor.

Operasyonlarda ikinci aşama

Suriye ordusu, Dera ve Kuneytra kırsalındaki stratejik öneme sahip onlarca kilometrelik alanı kontrol altına aldı. Şimdi operasyonlarda ikinci aşamaya geçmeye hazırlanıyor.

Suriye ordusu, operasyonların ikinci aşamasında Siyonist rejimle sınır hattındaki silahlı grupların işgali altında bulunan yerleri kontrol altına almaya çalışıyor.

Suriye ordusu Dera tarafında da Ürdün sınır hattındaki silahlı grupları temizlemeye çalışıyor. Teröristler Ürdün’de eğitim görüyor ve gruplar halinde Suriye topraklarına giriyor.

Ürdün’deki eğitimin masraflarını Suudi Arabistan karşılıyor. Amerikalı ve İsrailli askeri uzmanlar da Ürdün’deki eğitime nezaret ediyor.

Bu operasyonların tamamlanmasından sonra üçüncü aşamaya geçilecek. Askeri uzmanlardan Hasan el-Hasan, güney cephesi operasyonlarının, Şam, Lübnan ve Ürdün’deki güvenliğin takviye edilmesi bakımından önemli olduğunu söyledi.

İsrail medyası, Suriye’nin güneyindeki teröristlerin yenilmesinden duyduğu kaygıyı ortaya koyuyor.

Suriye’nin güney cephesindeki terörist gruplar en fazla mali ve askeri destek gören gruplar olmasına rağmen şu anda çöküyorlar. Bu gruplar, güney cephesinden Şam’a saldırabileceklerini umuyordu.

Suriye ordusunun güneydeki operasyonları Şam-Dera ve Şam-Kuneytra hatlarının güvenliğini güçlendirmek ve silahlı grupların lojistik ikmal hatlarını kesmek amacıyla icra ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.