Suriye ordusundan Halep’te sürpriz darbe

  • 19 Şubat 2015
  • 756 kez görüntülendi.
Suriye ordusundan Halep’te sürpriz darbe

El Menar televizyonu, Suriye ordusunun Halep’in kuzey kırsalında sürpriz bir operasyonla sahadaki değiştirerek ilerlemesini sürdürdüğünü ve silahlı gruplara ağır kayıplar verdirdiğini bildirdi.

El Menar Muhabiri Ali Bedevi, Suriye ordusunun 2 yıldan uzun bir süre boyunca silahlı grupların kuşatması altında bulunan Nubbul ve Zehra beldelerine girmeyi başardığı bu sürpriz operasyonla ilgili haberinde şunları söyledi:

“Bu operasyonun ilk somut sonucu Şam Cephesi adlı grubun Halep’in bu bölgesindeki cepheyi terk etmesi oldu. Şu an bu grup, Suriye ordusunun Halep’in kuzey kırsalındaki hakimiyetini arttıran ilerleyişini kolaylaştırmakla suçlanıyor.

Muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemcisi adlı örgüt, Halep kırsalında Suriye ordusuyla yaşanan çatışmalarda 50 militanın öldürüldüğünü açıkladı.”

Türkiye’den 500 militan girdi

El Meyadin televizyonu da Suriye ordusunun Halep kırsalındaki bu ilerleyişi üzerine Türkiye’den 500 kadar silahlı militanın Babu’s Selame sınır kapısından Suriye’ye giriş yaptığını bildirdi.

Türkiye’den giriş yapan militanların Suriye ordusu ile silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Retyan bölgesine nakledildiğini belirten el-Meyadin, Retyan’daki çatışmalara nezaret etmek üzere bölge ülkelerinden birine mensup subayların da Suriye’ye geçtiğini öne sürdü.

Suriye ordusuna mensup bir saha komutanı, ordunun ateş gücü bakımından Retyan’a hakim olduğunu ve onlarca Suriye askerinin kuşatma altındaki Nubbul ve Zehra’ya girmeyi başardığını söyledi.

Silahlı grupların Başköy ve Hardeteyn köylerine yönelik saldırılarının püskürtüldüğünü belirten Suriyeli komutan ordunun Deyr Zeytun, Kefer Tuna, Başköy, Tel Masbin ve Hardeteyn’i kontrol altına aldığını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.