Suriye’deki El Haseke hapishanesi ABD bağlantılı unsurlarca ele geçirildi

  • 27 Ocak 2022
  • 67 kez görüntülendi.
Suriye’deki El Haseke hapishanesi ABD bağlantılı unsurlarca ele geçirildi

Suriye medyası, ABD bağlantılı unsurların (Qasd) el-Haseke’deki Sinaa hapishanesinin tam kontrolünü ele geçirdiğini bildirdi.

IRNA’nın Suriye medyasına dayandırdığı haberine göre, ABD işbirlikçisi Demokratik Suriye Güçleri, Haseke’nin Geweran Mahallesi’nde bulunan Sinaa Hapishanesi’nin kontrolünü Çarşamba akşamı tamamen ele geçirdi. Rapora göre, cezaevindeki tüm IŞİD güçleri DSG unsurlarına teslim oldu.

DSG Medya Sorumlusu Ferhat Şami, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Güçlerimiz, cezaevindeki çatışmalara katılan çok sayıda IŞİD çetesini teslim olmaya mecbur kıldı. Bu temelde, güçlerimiz cezaevi koğuşlarına baskınlar gerçekleştirdi. Bu baskınlar sonucu, birçok çete üyesi güçlerimize teslim oldu. Güçlerimiz, teslim olan DAİŞ çete üyelerini güvenli olan bölgeye götürdü” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan teslim olan IŞİD üyeleri ABD güçlerine ait araçlarla Kamışlı’daki  Malikiyye ve Şeddadi’deki hapishanelere nakledildi.

DSG ve İç Güvenlik Güçleri’nin başlattığı operasyona ABD Güçleri de destek veriyordu. 20 Ocak Perşembe akşamı, 100’den fazla IŞİD üyesi, Haseki’deki Geweran Mahallesi’ndeki Sinaa Hapishanesi’ne saldırı düzenledi.

IŞİD mensupları, bombalı araç ve canlı intihar bombacılarının başlattığı saldırı ile dört yıldır hapishanede bulunan örgüt üyeleri ve liderlerini kaçırmayı planladı.

Batı ve Arap ülkeleri ile Rusya’dan gelen 50 farklı kökene sahip yaklaşık 5 bin tutuklunun bulunduğu hapishaneye giren örgüt üyeleri, buradaki güvenlik güçleri ile çatıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre hapishaneden çok sayıda IŞİD’li firar etti. IŞİD’in propaganda organı Amak, örgütün 800 üyesinin kaçmayı başardığını ileri sürdü. Ancak DSG şu ana kadar bu bilgileri doğrulamadı. DSG’nin aktardığı son verilere göre saldırı düzenleyenlerden 175’i öldürüldü./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com