Suriye’den Türkiye’nin yeni harekatına tepki

  • 07 Haziran 2022
  • 14 kez görüntülendi.
Suriye’den Türkiye’nin yeni harekatına tepki

Şam yönetimi, Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeyindeki yeni askeri saldırılarına tepki göstererek, Türkiye’nin saldırgan girişimleri ve tavırlarının uluslararası hukuku ve Suriye’nin egemenliğini, birliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini açıkladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin Kuzeyinde yeni Türk askeri saldırılarının başlamasına tepki olarak, Türkiye’nin saldırı tehditlerinin uluslararası hukuk ve egemenliğin, Suriye’nin birlik ve toprak bütünlüğünün açık bir ihlali olduğunu,  Astana görüşmelerinin anlayış ve sonuçlarıyla çeliştiğini açıkladı.
Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Şam hükümeti, Türk yetkililerin sözde “kuzey Suriye’de güvenli bölge” oluşturulmasına ve Suriye topraklarına yönelik devam eden ve ölümlerle sonuçlanan saldırılara ilişkin düşmanca ve saldırgan açıklamalarına tepkili ve bu durumu sıkı bir şekilde takip etmektedir.
Suriye dışişleri bakanlığı “Bu açıklamalar, Astana görüşmelerinin anlayış ve sonuçlarıyla çelişmekte, bölgenin barış ve güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturmakta ve ‘gerginliği azaltma’ alanlarında uluslararası denetim altında gerçekleştirilen önceki tüm mutabakatları baltalamaktadır. ” ifadelerine de yer verdi.
Birkaç gün önce Suriye Dışişleri Bakanlığı’na yakın bir kaynak, Şam’ın kuzey Suriye’deki bazı bölge ve köylerde Türk askeri harekâtına karşı çıktığını vurgulayarak, Türkiye’nin yaptığının savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar kapsamında yer aldığını ve etnik temizlik siyasetinin bir parçası olduğunu belirttiğini söyledi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta ülkesinin 30 km (kuzey Suriye) derinlikte güvenli bölgeler oluşturmak için güney sınırında yeni bir askeri operasyon başlatacağını duyurdu./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com