SuriyeMeclisi: Türkiye rejiminin ‘Güvenli Bölgesi’ bölgesel ve uluslararası barış ve güveni tehdit ediyor

  • 14 Haziran 2022
  • 41 kez görüntülendi.
SuriyeMeclisi: Türkiye rejiminin ‘Güvenli Bölgesi’ bölgesel ve uluslararası barış ve güveni tehdit ediyor

Suriye Meclisi, Türkiye rejiminin “güvenli bölge” dediği şeyi kurma planının daha fazla işgal ve bariz bir saldırganlık olduğunu” bildirdi.

Suriye Meclisi SANA’nın  dün bir kopyasını aldığı bir açıklamada, “Türkiye rejimi başkanı, uluslararası ve insancıl yasalara, tüzüklere ve normlara meydan okuyan ve ihlal eden açıklamalarını sürdürüyor. Son olarak rejimin, Suriye topraklarından yeni bölgelerini işgal etme arzusuyla uluslararası durumu istismar ederek, Suriye’nin kuzeyinde askeri hareketlenmelerinden bolca söz ettiğini dile getirdiği” cümlelerine yer verildi.

Suriye Halk Meclisi, “Türkiye rejimi, bu işgal yoluyla, bölgedeki nüfusun yeni bir yerinden edilme ve zorla tahliye sürecini yürütmek için “güvenli bölge” olarak adlandırdığı yanılsamaları canlandırmayı ve bölgede demografik değişim getirmeyi, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden yeni bir gerçeklik yaratmayı amaçladığını” belirtti.

Suriye Halk Meclisi, “Bilinen kötü niyetli Türk politikasının, uluslararası yasaları ve tüzükleri ihlal eden ve Birleşmiş Milletler kararlarının meşruiyetini açıkça ihlal eden ve çelişen, aşağılık hedeflere ve kazanımlara ulaşmak için Uluslararası çelişkiler ve etkileşimler üzerinde oynadığı ve insani durumları istismar ettiğinin bir sır olmadığının kimsenin gözünden kaçmadığını” vurguladı.

Suriye Meclisi, Türkiye rejiminin Astana ve Soçi toplantılarında alınan kararlara ilişkin taahhütlerini uygulamadaki isteksizliği, manipülasyonu ve kaçınmasını da kınadı.

Suriye Halk Meclisi, işgalci Türk ordusu ve uluslararası düzeyde terörist olarak sınıflandırılan kiralıkları tarafından Suriye’nin kuzeyini bombalamalarının, güvenli ve savunmasız vatandaşların öldürülmesini, evlerinin ve mülklerinin tahrip edilmesine yol açan söz konusu saldırganlığını en sert dille kınadı./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.