Suriyenin BM Temsilcisi: İsrail İşgalinin Sürmesinin Sorumluluğunu BM Üstlenmelidir

  • 16 Ocak 2015
  • 982 kez görüntülendi.
Suriyenin BM Temsilcisi: İsrail İşgalinin Sürmesinin Sorumluluğunu BM Üstlenmelidir

   Suriye’nin Daimi BM Temsilcisi Beşşar el Caferi, uluslararası örgütün, İsrail’in Suriye’ye ait Golan topraklarında 1967’de başlayan işgalinin devam etmesi ve bu topraklarda yaşayan Suriyelilere karşı dayatılan baskıların sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Uluslararası Güvenlik Konseyinin dün Ortadoğu gündemiyle düzenlediği toplantıda bir konuşma yapan Caferi; BM’nin Suriye’nin işgal altındaki toprakları “Golan” konusu ile ilgilenmesi gereğine işaret ederek bu gerekliliğin Güvenlik Konseyinin 1981/497 kararıyla geldiğini belirtti.

BM’nin Kararlarını İsrail’e Uygulatma Acizliğinin Sürmesi Kabul Edilemez

BM’nin kararlarını İsrail’e uygulatma acizliğinin sürmesinin kabul edilemeyeceğine işaret eden Caferi; özelikle insan haklarının ihlallerinin engellenmesine ilişkin kararların uygulanmasının önemini vurgulayarak yeni yerleşkeler kurulması, baskı, terör, ırkçı ayrımcılık gibi politikalarına son verilmesi gereğinin altını çizdi.

İsrail’in uluslararası suskunluğun gölgesinde baskıcı ve yasa dışı uygulamalarının, Suriye’de yıkım ve katliamlara imza atan tekfirci terör sürüleriyle müttefik olma derecesine ulaştığını ifade eden Caferi; İsrail savaş uçaklarının, geçtiğimiz süreçte, uluslararası kanunları çiğneyerek birkaç kere Suriye topraklarını bombalamasının bölgedeki gerilimi tırmandırdığını ibraz etti.

Güvenlik Konseyi, Barışı Koruma Operasyonları İdaresi ve hatta BM Genel Sekreteri Temsilcisinin bile İsrail’in saldırılarıyla ilgili herhangi bir kınama yapmamalarının öfkeyi daha da büyüttüğünü dile getiren Caferi; 4 yıldır devam eden Suriye Krizi kapsamında İsrail’in, işlediği suçlara terörü destekleme suçunu da eklemiş olduğunun altını çizdi.

Kimi Beyanlar İsrail İşgalinin Suçlarına İlişkin Dikkatleri Dağıtmayı Amaçlıyor

Suriye ile ilgili çarpıtılmış iddialar içeren beyanları cevaplandırmayacağına işaret eden Caferi; bu beyanların İsrail işgalinin işlediği suçlarla ilgili dikkatleri dağıtmayı ve uluslararası baskıyı azaltmayı hedeflediğini beyan etti.

Yaşanmakta olan zor koşullara rağmen Suriye’nin Golan toprakları üzerindeki mülkiyet hakkını savunmaya devam ettiğini dile getiren Caferi; bu hakkın hiçbir zaman ve koşulda pazarlık ve tartışma konusu olmayacağının altını çizdi.

Bağımsız Bir Filistin Devleti Kurulması İle İlgili BM’nin Tarihi ve Hukuki Sorumluluğu Bulunmaktadır

Bağımsız ve ulusal egemenliği sahip bir Filistin devleti kurulmasıyla ilgili BM’nin tarihi ve hukuki sorumluluğu bulunduğuna dikkat çeken Caferi; BM’nin 1947/181 nolu kararı ile Filistin topraklarının parçalanması ve 1949/273 nolu karar ile de İsrail’in BM üyeliğine kabul edildiğini ve 1948/181 kararla da işgal sonucu evlerini ve toprakların terk etmek zorunda kalan Filistinli mültecilerin ülkelerine dönmesinin sağlanacağının taahhüt edildiğini hatırlattı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.