Suud Rejimi Trump’tan İran’a Karşı Baskıyı Arttırmasını İstiyor

  • 18 Mayıs 2017
  • 1.122 kez görüntülendi.
Suud Rejimi Trump’tan İran’a Karşı Baskıyı Arttırmasını İstiyor

Amerika Başkanı Donald Trump’ın cumartesi günü Suud rejiminin askeri makamları ile başkent Riyad’da bir görüşme gerçekleştireceği belirtilirken görüşme öncesinde oluşan hava Donald Trump’ın Suudilerce Barack Obama’ya kıyasla daha sıcak ve samimi karşılanacağını göstermekte.

Suud rejiminin gözünde Obama, İran’a karşı yumuşak güç kullanırken Donald Trump’ın yeni Amerika Başkanı seçilmesi ile Suudiler Amerika’nın İran’a karşı daha sert olacağına inanmaktalar. Bu bağlamda başta nükleer antlaşma olmak üzere İran ile kurulan tüm ilişkilerin kesilmesini ve İran’a yönelik daha fazla baskının yapılmasını istemekteler.

Suudi rejiminin askeri kanadından yapılan bir açıklamada; Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinin önemine işaret edilerek “Bu ziyaret beraberinde önemli bir mesajda taşımaktadır. Amerika bölgede kendisine en yakın olan ortağı ile bağını güçlendirmekte ve Suudiler ise Amerika’yı yalnız bırakmamaktadırlar” ifadeleri kullanıldı.

Son olarak söz konusu açıklamada Körfez ülkelerinin de İran’ın Irak, Suriye ve Yemen’deki politikalarından rahatsız olduğunu vurgulayarak “Amerika açık bir şekilde duruşunu ortaya koymakta. Sadece biraz daha sabredin demekte” açıklamasını yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.