Suudi Uşağı eski Yemen hükümetine bağlı askerlerin aileleri Ma’rib’den ayrıldı

  • 09 Kasım 2021
  • 558 kez görüntülendi.
Suudi Uşağı eski Yemen hükümetine bağlı askerlerin aileleri Ma’rib’den ayrıldı

Güvenilir kaynaklar, müstafi Yemen hükümetine bağlı çok sayıda askerin ailelerinin Ma’rib’den kaçarak Suudi sınırına yakın yerlere intikal edildiğini bildirdi.

Sözkonusu kaynaklar  dün El-Bewabe El-Ahbariye El-Yemeni haber sitesine yaptıkları açıklamada, devrik Mansur Hadi’nin Marib bölgesindeki hükümet askerlerinin ailelerinin Arabistan sınırı yakınlarında yer alan Şerure geçidine yakın bölgeye nakledildiğini bildirdiler.

Bu kaynaklara göre intikal işlemi Suudi Arabistan’ın emri üzerine gerçekleşti zira Riyad, Marib’den kaçan insanları sınırlarını savunmak ve Marib’de kalanlara savaş için baskı yapmak  yönünde orduya katma niyetinde.

Müstafi hükümete bağlı komutanların yüzlerce ailesi şimdiye kadar mülteci kamplarında kaldı ve Riyad onları canlı kalkan olarak kullandı.

Son aylarda, Yemen ordusu ve halk komiteleri, devrik Mansur Hadi hükümetinin kalbi olan Ma’rib eyaletini ve şehrini kurtarmak için yeni bir operasyon başlattı.

Zengin petrol ve gaz kaynakları nedeniyle ekonomik değeri yüksek olan Marib eyaletinin uzmanları, eyaletin tamamen özgürleştirilmesi durumunda müstafi hükümetin ve onun destekçisi Yemen’deki Suudi koalisyonunun sonunun açıklanması gerektiğini söylüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com