Tahran Cuma hatibi: İran nükleer konuda güçlü bir şekilde hakkını savunuyor.

  • 14 Mart 2015
  • 809 kez görüntülendi.
Tahran Cuma hatibi: İran nükleer konuda güçlü bir şekilde hakkını savunuyor.

Bu hafta Tahran’da Cuma namazını kıldıran Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi, İran İslam Cumhuriyetinin Irak’ın toprak bütünlüğüve hakimiyetini savunduğunu belirterek bütün dünyanın Irak’ın toprak bütünlüğünü resmiyette tanıdığını söyledi.
Irak ordusu ve halk güçlerinin Selahaddin eyaletinde terör örgütü IŞİD’e yönelik başarılı operasyonlarının terör örğütüne ağır darbe indirdiğini belirten Ayetullah Hatemi, ‘umarım bu operasyonların devamında sözkonusu terör örgütü de yok olur’ umudunu dile getirdi.
İran’ın, terör örgütü ile mücadelede Irak yönetimi ile her zaman işbirliği yaptığını belirten Tahran Cuma namazı hatibi, İran’ın Irak ordusuna yalnızca danışmanlık yardımında bulunduğunu söyledi.
Hatemi, müstekbir güçlerin teröristlerle mücadele konusunda Irak yönetimine zerre kadar yardımlarının olmadığını belirtti.
İran’ın batılı ülkelerle nükleer konuda müzakerelerine de temas eden Hatemi, İran ve 5+1 grubu arasında devam eden Nükleer Müzakerelerde nihai kazanan tarafın İran halkı olacağını belirtti.
Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi, İslam inkılabı rehberinin beyanatına temas ederek, nükleer müzakerelerde ilerleme sağlandıkça batılı ülkelerin ve özellikle de Amerika’nın yeni hileler peşinde olduğunun görüldüğünü zira onların temelde İran İslam inkılabı ve İslam cumhuriyetine düşman olduklarını söyleyerek, ‘Amerika’ya hiçbir zaman güvenilemez’ dedi.
Tahran Cuma namazı hatibi, İran’ın müzakerelerde samimi ve ciddi olduğunu ama Amerika ve müttefiklerinin aksine samimi olmadığının görüldüğünü belirterek İran’ın nükleer teknolojiden barışçı haklarını sonuna kadar savunacağını ve geri adım atmayacağını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.